Урсула фон дер Лайен идва в София да подпише Плана за възстановяване
"Трябва да разграничим нашата привързаност към Русия с режима на Путин. Тези две неща не са едно и също", заяви премиерът Кирил Петков по време на годишната среща на бизнеса с правителството на тема мястото на България в новия свят - рискове и стратегии.
По време на събитието, организирано от в. "Капитал", той заяви, че не само Украйна, но и Евросъюзът е във война.
"Европа е във война. А какво е войната. Войната са 636-те убити цивилни, над 40-те убити деца, над 6000-те убити войници 2.8-те милиона бежанци и 70-те хиляди бежанци от войната в България."
Той допълни, че енергийната и газовата криза са измерения на войната, които са планирани от Владимир Путин месеци преди началото на инвазията. Той заяви, че Газпром контролира немските газохранилища, които от септември са източени и оставени на ниски нива, заради което и цените на газа и тока в ЕС започнаха да се вдигат през есента на 2021 г.
"Нашето младо правителство попадна в тази перфектна буря."
Той смята, че тази "перфектна буря" е част от сценария на Путин, целящ да накара европейските лидери да се страхуват от налагането на санкции и така да няма общоевропейска реакция срещу започната от Русия война.
В този случай по думите му има два сценария - да се примирим или да мислим за държавата като равна на останалите членки на ЕС и НАТО.
"Как се взимат решения, когато губиш от двете страни - от едната страна бихме пострадали от реципрочните санкции, от другата - ще изгубим идентичността си, ще продължим да се снишаваме."
Петков заяви, че България е от най-зависимите държави в ЕС, както и че енергетиката ни е силно зависима от Русия. Въпреки това обаче държавата е избрала втория сценарий:
"Когато се освободиш от всичките плюсове и минуси за теб - само тогава си свободен да вземеш правилното решение."
По думите му това е направило и правителството с подкрепата за санкциите за Русия.
Кирил Петков отговори и на обвиненията, че правителството се бави с процеса по интеграция на бежанците от Украйна. Той коментира, че досега системата изобщо не е функционирала и правителството изгражда всичко от начало. Той даде заявка, че от днес ще заработят КПП-тата по границата, на които на място ще се издават документите на пристигащите украинци. По-късно днес той ще пътува до границата.
"Ние се движим като луноходи, опитващи се да изградят система, където я няма".
Между Русия и САЩ
Кирил Петков коментира и обвиненията в зависимост от чужди посолства, идващи от "Възраждане":
"На 1 март "Възраждане" имаха среща с Митрофанова. Какво са правили там - говорили са за култура?"
Петков допълни, че това е и причината, поради която е искал да се качи на Шипка и да поднесе цветя на мястото, където и руски войници са дали живота си. По думите му целта на партията на Костадин Костадинов е била да блокира достъпа до паметника, а след това да обвинят правителството, че се отрича от историята.
Кирил Петков коментира и предстоящата визита на комисарят по отбрана на САЩ следващата седмица. Новината дойде след вчерашния му разговор с вицепрезидента Камала Харис. По думите му тя му е благодарила за позицията на България. Засегната е и темата за връзката между корупцията и геополитиката.
"Националната корупция е свързана с геополитиката и влиянието на Русия."
Приоритетите на правителството
Петков заяви, че въпреки войната приоритетите на правителството остават валидни - съдебна реформа и спиране на корупцията. Той допълни, че в страната има "превзети институции", за което е отговорен Иван Гешев. Премиерът препотвърди, че предизборните обещания на ПП ще бъдат изпълнени въпреки войната. По думите му на обратното се надява главният прокурор. Той изтъкна и предстоящата утре визита на Кьовеши, с която разговорът ще е също по темата за съдебната реформа.
Петков заяви, че до няколко седмици председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен ще е на посещение в България, по време на което Планът за възстановяване и развитие ще бъде подписан.
Той каза още, че друг основен приоритет ще бъде преходът към възобновяема енергия и намаляване на въглеродните емисии, но плавно, така че България да има достатъчните количества електроенергия и да не се стигне до масово съкращаване на работещите в ТЕЦ-овете.
Министър-председателят допълни, че към момента правителството е ориентирано към решаване на кризите, а не толкова към инвестиции. Въпреки това обаче вече са проведени разговори с Google за разполагане на сървъри в България. Има и интерес на руски и украински ИТ компании, които да преместят бизнесите си в страната.
Разрив в коалицията?
Премиерът заяви, че коалицията е стабилна. Той изтъкна, че БСП е направила голяма крачка с приемането на санкциите срещу Русия на фона на редицата привърженици на страната в редиците на партията.
По думите му дебатите по различните теми са по-скоро полезни, а БСП е успяла да запази европейския тон и ориентацията към НАТО.
Национално предателство и бананови кори
Кирил Петков обвини МГЕРБ в предателство, заради това, че се възползвала от страховете на хората заради войната и да спечелят дребни политически дивиденти. По думите му той е склонен да прости за руските хибридни атаки, които хвърлят "бананови кори на правителството", но не и "българското предателство", както определи действията на ГЕРБ.