Твърдения в комисията за Ивелин Михайлов: Раздавал кеш от сакове, за него работи бивш затворник в САЩ
Твърдения за сакове с пари в багажници, мутренски кръгове и масово раздаване на пари в кеш на ръка чуха депутатите във временната комисия, съставена за да провери дали идеологът на "Величие" Ивелин Михайлов е прал пари и дали атракционът му "Исторически парк" е финансова пирамида.
Днес комисията заседва за пръв път. Тя цели да провери "всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов и изградения в село Неофит Рилски, община Ветрино, културно-исторически комплекс".
Финансистът доц. Григор Сарийски заяви, че е много вероятно Ивелин Михайлов да се занимава с банкова дейност без лиценз, като събира банкови заеми от различни хора.
Той посочи, че в хода на разследването на ютубъра Станислав Цанов пред него говорили различни хора, които са били приканвани от кръга на Ивелин Михайлов да инвестират пари в брой в "Исторически парк".
"Банковата дейност без лиценз е точно това - да събирате банкови заеми от хората. Ако го правите масово, вие по занятие се занимавате с дейност, която по същество е банкова. Ако нямат лиценз за такава дейност, то това е незаконно", обясни Сарийски.
Според него парите са отивали в "Исторически парк" в брой, а после не са били оформяни по надлежния ред. Сарийски изтъкна, че в последните години няма никакви отчети на доходите на атракциона пред Националната агенция по приходите (НАП) и че очевидно за тези получени в кеш суми не са били плащани данъци.
Полк. Стефан Калчев, който дълги години е работил като охрана в "Исторически парк", заяви, че до този момент държавата не е правила никакви проверки на Ивелин Михайлов.
"Познавам го от 2008 г. Този младеж от Горна Оряховица попадна при мен чрез моя син, с който не съм в добри отношения. (...) Ще се въздържа на този етап да дам показания пред вас, но ако бъде извикан отново - ще дойда с всичките си книги, в които съм описал всичко най-подробно."
Калчев твърди, че е попаднал в "много страшна схема" и че Ивелин Михайлов му дължи общо 417 000 лева. Първите пари му дал на 17 април 2011 г., оттам нататък често му давал още. Дал е 190 000 лв., а е получил 40 000 лв. за около 4 години, твърди полковникът.
Стефан Калчев заяви, че на Ивелин Михайлов активно съдействал друг човек - Щелян Калчев, който по думите на полковника е бивш затворник в САЩ.
Ивелин Михайлов обещавал на Стефан Калчев, че с времето ще получава дивиденти от своите инвестиции.
"На Ивелин приятелите му са от контингента на мутрите", разказа полк. Калчев. Той твърди, че за Михайлов работили предимно хора с ромски произход, на които раздавал от сакове пари в кеш, без каквито и да било документи.
Стефан Калчев заяви, че е бил проверяван много активно от държавните институции в последните месеци - нещо, което не важи за Ивелин Михайлов.
Бившият охранител разказа как когато в "Исторически парк" идвали журналисти от вестник "Капитал" през 2019 г. Ивелин Михайлов го инструктирал "да се справи бързо с тях".
Калчев твърди, че се срещал с Ивелин Михайлов по бензиностанции и е подписвал договори, върху които фигурирали други имена, но не и името на Михайлов, въпреки че и той се подписвал отдолу.
Стефан Калчев е подавал сигнали само в МВР.
Смяна на адресната регистрация на инвеститор 6 месеца преди местни избори
Последният изслушван бе инвестирорът в "Исторически парк" Симеон Иванов. Той разказа, че на 23 март 2023 г. е инвестирал в парка чрез посредник - Мирослав Стоянов, с 10 000 лв с 1% лихва на месечна основа за период от една година.
Получил договор, подписан от Пламен Георгиев Герчев, когото той не познава, нито някога е виждал оттогава.
Обещаните пари обаче така и не дошли. Месеци след инвестицията си получава обещание, че ще получи парите на по-късен етап, защото във фонда, от който трябвало да се вземат, нямало средства.
"Парите бяха получени днес от Мирослав Стоянов, след като този човек разбра, че ще давам показания", заяви Симеон Иванов. По време на приемането на парите Иванов бил сниман през цялото време - според него с цел евентуален бъдещ компромат.
"Беше ми дадена форма за смяна на адресната регистрация (б.а. от София в Неофит Рилски), дадох устно разрешение за това. По това време вярвах, че това, което се опитва да направи "Исторически парк" си заслужава", разказа Симеон Иванов, но после допълни, че подписал и документ.
Това се случило през пролетта на 2023 г. На последните избори му е било предложено да стане застъпник на "Величие", така че да гарантира, че правилно се броят гласовете за тях. Симеон Иванов този път отказал.
Спонтанно изслушване на мним адвокат, свързал се ден по-рано с пострадал от "Исторически парк"
Симеон Иванов заяви, че адвокат на име Димитър Петков се е свързал с него и е поискал да присъства на комисията днес "като негов защитник". Петър Петров от "Възраждане" предложи да бъде изслушан, защото така и така се намира в залата. Предложението му се прие.
Петков твърди, че видял Симеон Иванов във видеото на Цанов и така решил да му помогне. Потвърди, че имал контакт с въпросния Мирослав Стоянов преди това. Звъннал му да го пита дали има желание да върне парите: "Той ми каза: "Никой не ме е търсил. Ей сега ще оправим нещата", твърди адвокат Димитър Петков.
След това обаждане Мирослав Стоянов върнал 10-те хиляди лева на Симеон Иванов. Димитър Петков е предоставил разписката за това, но в нея не е записал Стоянов - като предаващ сумата. По думите му това е, защото Мирослав Стоянов му казал, че е "тук на доброволни начала".
Димитър Петков заяви, че не е представлявал хора с подобен казус като Симеон Иванов, но че има такива познати.
Той твърди, че няма нищо общо с "Исторически парк" и фирми на Ивелин Михайлов. Запознал се с Мирослав Стоянов в платформа за онлайн търговия.
Попитан дали действително иска адв. Петков да присъства Симеон Иванов каза: "Добре е да присъства човек, който е по-запознат от мен. Но му нямам пълно доверие."
Румен Гечев от БСП взе думата и обяви, че цялата история изглежда "скалъпена и силно смърди".
Гледайте подкаста ни с Ивелин Михайлов, както и с Виктория Василева.