Цветанов за ветото на Радев: Търси конфронтация и заблуждение
Стилът на президента е да налага вето, за да търси конфронтация или да се поднесе заблуждение в публичното пространство, заяви Цветан Цветанов по повод наложеното от президента Румен Радев вето върху промените в Наказателния кодекс.
Приетите мерки, върху които Радев наложи вето, предвиждат задържане на лица до 48 часа без уведомяване на близките им, както и на деца до 24 часа без да се известяват родителите им.
Депутатът от ГЕРБ заяви, че все още не е запознат с мотивите на президента, но промените в кодекса били наложителни в резултат на приета европейска директива, която задължава всички държави-членки на ЕС да гласуват подобна нормативна актуализация.
"България беше в наказателна процедура или имаше предпоставка да се започне наказателна процедура. Това, което ние направихме, е да се запознаем с директивата и да подготвим съответните законодателни промени", обясни Цветанов.
Той също така подчерта, че промените не предвиждат ограничаване на правата на задържаните да ползват адвокатска защита от самото начало на процеса при наличието на такъв. По думите на Цветанов приетата мярка ще се ползва само по изключение в случай на тежко организирано престъпление или терористичен акт, за да може да се предотврати укриване на доказателства или комуникация със съучастниците.
"Всяка друга теза мисля, че може да бъде доста манипулативно поднесена на обществото, и затова смятам, че българския парламент предприе най-либералната форма, с която можеше действително да приемем тази нормативна актуализация", допълни той.
Цветанов заяви, че парламентът и министърът на правосъдието са в състояние да информират президента по мотивите на законопроекта. На въпроси за мярката за задържане на деца за 24-часов срок без уведомяване на родителите им, Цветанов отговори, че това ще бъде обсъдено по време на дебатите.
Депутатът от БСП Крум Зарков обяви подкрепата си за ветото на президента и подчерта, че от партията са предложили отпадането на текста още между първо и второ четене. По негови думи реакцията на Румен Радев е напълно основателна, тъй като текстът е непълен и има нужда от допълнително обсъждане.
"Директивата, която е основа на този текст, ясно определя при кои престъпления - тежки престъпления, като тероризъм и престъпни групи - може да бъде използвано такова изключение. В българския закон такова нещо няма и много правилно президентът го връща за повторно обсъждане - надявам се да бъде чут", допълни Зарков.
Предвижда се законът бъде преразгледан след коледната ваканция на депутатите.