Станишев нападна Макрон: ЕС страда от дефицит на лидерство
„Трябваше да бъдат отправени покани към Северна Македония и към Албания за започване на преговори за членство в ЕС, защото всяко действие и бездействие, както в живота, така и в политиката, има своите последици. Знакът, който Европейският съвет даде, е много негативен - за двете страни, и за Западните Балкани като цяло. Още повече, че стана ясно, че причините не са в тях – и двете правителства положиха сериозни усилия за редица реформи, които повечето от страните-членки не биха могли да направят. Тези усилия изискват кураж, който премиерите Заев и Ципрас демонстрираха и платиха политическа цена в името на една голяма цел, в името на добросъседството и на европейското бъдеще на региона.“
Това заяви лидерът на ПЕС Сергей Станишев в интервю за предаването „Неделя 150“ на БНР. Според него в дадения случай ЕС не спази собствените си обещания. “Всички знаят, че основаната причина е позицията на президента Макрон, който обяви, че иска промяна на вътрешния механизъм на ЕС за характера на воденето на преговорите. Да го беше направил преди една година! Или дори през юни т.г., когато въпросът отново се обсъждаше. Но когато се прави политика на инат, се получава така и последиците ще са за целия регион. С такива игри не се трупа авторитет.“, подчерта Станишев.
Според него основната причина в дадения случай е вътрешна за Франция, и е обидно, че Макрон, който се заявява като реформатор, прави много по-малко реформи в своята страна, а дава оценки на другите. Лидерът на европейските социалисти определи случилото се като историческа грешка и изрази надежда тя да бъде преодоляна в рамките на следващата година.
Станишев обърна внимание, че трябва да бъде разобличена постоянно повтарящата се измама, че двете страни не са готови за членство в ЕС. „Естествено, че не са готови, но самият процес на преговори ще продължи дълго, механизмите са променени и има много по-сериозни изисквания за постигане на резултати преди членството в ЕС. Всички знаят, че това ще отнеме години. Дали ще бъдат 7, 8 или 10 никой не може да каже, зависи от самия процес и от усилията на страните. Но когато им казваш „не“ и вратата продължава да бъде затворена, ти обезкуражаваш тези, които правят реформи и търсят добросъседство, нов стил и дух на отношенията в региона. И даваш аргументи на националистите и на ксенофобите, които през 90-те години предизвикаха тези ужасни конфликти на Балканите.“, допълни евросоциалист №1. Той определени желанието на Зоран Заев за предсрочни избори като поредна смела постъпка от негова страна.
Лидерът на ПЕС се обърна към онези, в това число и в България, които гледаха на процеса като възможност за извиване на ръце и които настояваха до 15 октомври т.г. да приключи работата на съвместната историческа комисия. Той подчерта, че когато започнат преговорите, ЕС ще има повече механизми за въздействие, защото иначе хората ще са изкушени да дадат властта отново на политици като Груевски. “Помним какви бяха отношенията с България тогава - в продължение на 10 години той намираше всички поводи и аргументи, за да не подпише Договора за добросъседство. Нямаше никакъв сериозен напредък. Винаги се намираха причини да не се върви напред и да не стартира един труден и болезнен процес, с воля и поглед в бъдещето. В миналото винаги можеш да се удавиш!“
По отношение на позицията, изразена от вицепремиера Красимир Каракачанов, че Брюксел заявява на Скопие и Тирана, че не са готови, да се поправят и да опитат пак, Станишев отбеляза, че е „несериозно, а и нечестно. В крайна сметка Каракачанов има близо до нулева заслуга за членството на България в ЕС, за да дава съвети на други. Подобна позиция категорично не помага по никакъв начин на българския интерес и каузи.”
Засега няма нищо драматично по отношение на формирането на новата Европейска комисия, която няма да започне работа на 1 ноември т.г., но би било добре да се ускори процесът като Франция номинира друг кандидат за европейски комисар, заяви Станишев. „За социалистите обаче е много важна работната програма на новата Комисия. През лятото, когато получи, макар и минимална подкрепа от Европейския парламент, Урсула фон дер Лайен пое много конкретни ангажименти, в това число писмени. И социалистите ще настояваме в работната програма на Комисията, за която отговаря наш вицепрезидент Марош Шефчович, тези ангажименти да бъдат много конкретно изписани.
Това ще бъде сериозен политически успех, защото Социалният стълб, за който се борим от години, ще стане реалност чрез конкретни механизми. Става дума и за защитата на социалните права на хората на труда и за справедливия преход към по-нисковъглеродна икономика чрез финансов механизъм за преустройство на отделни региони, за Младежкия план и много други аспекти. Това е последен шанс тази Комисия, нейната програма, нейните действия да възстановят доверието на хората в ЕС. И ние, както и преди изборите чрез нашия Манифест, така и сега със силния ни отбор начело с Франс Тимерманс, ще се борим за тази промяна. Тимерманс е първи вицепрезидент на Комисията, с изпълнителни функции, и ще отговаря за целия пакет за справедлив преход към устойчиво развитие, зелена икономика. Другите наши комисари, отговарят за ключови ресори като например икономика. Искаме този т.нар. Пакт за стабилност да стане много по-гъвкав и да се насочи към инвестиции в производство и устойчиви работни места, да отчита реалностите във всяка една страна."
По отношение на Брекзит Станишев каза, че е важно да се избегне най-лошият сценарий - напускане на Великобритания без споразумение, защото той би имал тежки икономически и социални последици върху много граждани, които живеят там, включително и над 280 хиляди българи. "Случващото се е резултат от политически игри и безотговорност на политиците около самия референдум, защото те създадоха очаквания, които после не можеха да бъдат реализирани. Хвърлиха страната в политически хаос и върви една игра на нерви. Другата седмица ще стане ясно дали това споразумение ще бъде гласувано от британския парламент, тогава очаквам и отговор от ЕС.
Вариантите са отлагане до края на януари догодина или едно по-дълго отлагане, което може да доведе и до референдум. Ясно, че Великобритания е на ръба на възможни предсрочни избори и поведението на премиера Джонсън се мотивира най-вече от това как да ги спечели. Безотговорно е. Нека направим сравнение на поведението на Зоран Заев, който действа последователно, отговорно и поема рискове и конюнктурното, опортюнистично поведение на британския премиер. Повече европейско има в Заев, отколкото в много европейски лидери.", констатира Станишев. Според него ЕС страда от дефицит на лидерство.