Скандалните претенции на Тръмп - отклоняване на вниманието от неизпълнимите обещания
Спорните изказвания на Доналд Тръмп за Канада, Гренландия, Мексиканския залив и Панамския канал са опит да се отклони вниманието от неизпълнените му обещания по време на кампанията. Зад тезата се обединиха дипломатът Елена Поптодорова, Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество и журналистът Валерий Тодоров в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Според Поптодорова заявките на Доналд Тръмп са изказани по скандален начин, защото други негови обещания не могат да бъдат изпълнени.
„Той не може да свали цените в супермаркетите, няма да разреши войната в Украйна за 24 часа и други намерения няма да се случат по начина, по който бяха обещавани по време на кампанията”, смята тя. Дипломатът подчерта, че Тръмп привлича внимание с тези „завоевателни намерения” и допълни, че те са предизвикали серия от реакции в световен мащаб. Тя посочи, че тези външнополитически идеи на новоизбрания американски президент няма да се реализират, защото са нереалистични.
„Едва ли заявките на Тръмп ще се осъществят, но се поставиха важни въпроси – може ли със сила да се завземат територии, защото войни са водени за различни интереси и суровини, но никой не е завземал територия. След присъединяването на Крим към Русия и войната в Украйна, идеята за принуждаване със сила към мир не води до резултат”, каза Тодоров. Той смята, че твърденията на Тръмп ще бъдат подложени на ревизия.
„Но идеята, че всичко в областта на сигурността и международните отношения може да бъде обект на покупко-продажба или „по-силният бие по-слабия”, е много опасна линия. Надявам се, че ще претърпи корекции”, смята журналистът. Той предполага, че с тези скандални твърдения Тръмп се опитва да отклони вниманието от въпроси като обявеното от него спиране на войната в Украйна за 24 часа.
Според Пламен Димитров смята, че концепциите на новоизбрания американски президент и на Илън Мъск приличат на анекдот.
„Не са съвсем безпочвени претенциите към Гренландия. Съединените щати неведнъж са се опитвали да купят острова, дори го окупират по време на Втората световна война. До днес там се намира една от най-важните бази на космическите войски на САЩ. През Гренландия е най-прекият път да минат руски ракети, изстреляни срещу САЩ. Съгласно договора между Дания и САЩ, за външния периметър на острова се грижи Дания, а за вътрешния – САЩ”, обясни той.
Тодоров посочи, че Гренландия е свързана не само с политически и военни интереси, но и икономически, тъй като се смята, че там има много големи запаси на петрол, газ и други полезни изкопаеми.