OffNews.bg

Симеонов за Изборния кодекс: Няма да отстъпим, но сме отворени за диалог (запис)

Оставаме на старите си позиции, но сме отворени за диалог по промените в Изборния кодекс. 

Това обяви след среща с представители на български организации в чужбина съпредседателят на Патриотични фронт Валери Симеонов. 

Той подчерта, че ако се направят отстъпки по вече приетия Изборен кодекс, ПФ ще оттеглят подкрепата си за правителството. 

Такава е позиция ни по силата на нашата програма, имаме дълг към нашите избиратели. Удовлетворен съм, че има диалог. Не е необходимо всички да се съобразяват с едно мнение, допълни Симеонов. 

На въпрос каква ще е тяхната реакция, ако президентът Росен Плевнелиев наложи вето, съпредседателят на ПФ посочи: "Поели сме отговорността да бъдем лошите в тази ситуация. Нека и президентът Росен Плевнелиев да си поеме отговорността, но не му прави чест този маньовър, който прави през "Протестна мрежа", можеше направо да си каже, че не му харесва законът. 

Омбудсманът Мая Манолова подчерта, че макар да не се е стигнало до крайно решение, разговорите продължават.

В момента най-болезненото е, че на сънародниците ни зад граница се отнемат права, които вече са им били дадени – така нареченото автоматично откриване на секция там, където на предишни избори са гласували над 100 души. С тази промяна, въведена през 2014 г., избирателната активност в Западна Европа се е увеличила с близо 70%. Нормално е да реагират и да искат да не им се отнемат права, посочи тя.

Стефан Манов - един от представителите на български организации в чужбина, който присъства и на срещата с премиера Бойко Борисов по-рано днес, посочи, че по време на срещата са били уточнени различните цифри за сумата, необходима за разкриване на една избирателна секция в чужбина. 

С 66% е нараснал вотът в чужбина през 2014 г. спрямо предходната година, а в Турция броят на гласувалите е намалял с 5 процента, а не както се твърди, че автоматичните секции са довели до бум. По данни от Министерството на външните работи, получени по Закона за достъп до обществена информация, на парламентарните избори през 2014 г. са похарчени 1.4 млн. лв. за 145 хил. гласа или организационно-технически един глас извън страната е струвал 9.50 лв. Освен това средният брой на гласувалите в една секция в чужбина, според него, е 339 души, а в България – 285 и само в 19 секции са гласували под 50 души – в дипломатическите мисии в Азия, допълни той.

Промените в Изборния кодекс са предизвестената смърт на вота в чужбина. Това е вид държавна политика и сега се дава сигнал - дали българите в чужбина са част от българската нация, коментира Манов. 

По-рано днес представители на български организации в чужбина се срещнаха и с премиера Бойко Борисов. По време на срещата е станало ясно, че ГЕРБ са съгласни да се направи редакция на приетите промени в Изборния кодекс, стига да няма блокаж и ултиматум за събаряне на правителството от Патриотичния фронт.