OffNews.bg

Ще имаме общ щаб на регионално командване с Румъния, а с Турция - презгранични операции за Air Policing

Депутатите ратифицираха два меморандума за разбирателство - с Румъния и с Турция. С единия законопроект, касаещ меморандума със северната ни съседка, се одобрява изграждането на Щаб на регионално компонентно командване на специални операции (HQR-SOCC), а с другия, подписан с Анкара, се позволява турските и българските изтребители да преминават границата на двете държави. Това обаче не означава, че турските изтребители ще пазят въздушното ни пространство.

И двата законопроекта бяха гласувани на първо и второ четене в пленарната зала. 

Меморандумът между България и Румъния за изграждането на Щаб на регионално компонентно командване на специални операции (HQR-SOCC) беше одобрен от 118 депутати, 38 гласуваха "против" ("Възраждане" и двама нечленуващи в парламентарна група), а четирима се въздържаха (трима от БСП и един от нечленуващите в ПГ). 

"За" меморандума с Турция гласуваха 123 народни представители, 49 бяха "против" ("Възраждане", БСП, нечленуващи в ПГ), 1 "въздържал се" (нечленуващ в ПГ). 

Меморандумът с Румъния 

Меморандумът за разбирателство между Министерството на отбраната на България и Министерството на националната отбрана на Румъния относно изграждането на щаб на регионално компонентно командване на специални операции (HQR-SOCC) е подписан на 10 юли 2024 г. във Вашингтон. 

Договорът предвижда щабът да не е постоянно действащ, а да се активира съгласно националните процедури на двете страни и в съответствие с установените механизми на НАТО за участие в съюзни операции или при активиране на отбранителните планове на Алианса, както и за участие в двустранни и многонационални учения и тренировки.

След постигането от Щаба на пълни оперативни способности всяка една от страните ще изпълнява ролята на водеща нация, като домакинства командването на ротационен принцип. Периодът на ротация ще е една година с възможност за удължаване до две, ако обстоятелствата го налагат. Предвидено е също румънската страна първа да поеме командването на HQR-SOCC.

Всички въпроси по отношение на организацията, структурата, личния състав, финансирането, функционирането и отговорностите на страните ще бъдат регламентирани в последващо техническо споразумение, е посочено в законопроекта.

Меморандумът с Турция

Меморандумът за разбирателство между правителството на България и правителството на Турция относно презгранични операции за Air Policing е подписан на 21 февруари 2024 г. в Анкара.

В мотивите към законопроекта е посочено, че Air Policing е мирновременна дейност по охрана на въздушното пространство, осъществявана в Интегрираната система за противовъздушна отбрана и противоракетна отбрана на НАТО.

В нея е предвидено държавите да уредят въпросите по изпълнение на презграничните операции за Air Policing, които засягат техни суверенни права, каквито са охрана на националната територия и разрешаването на съюзнически въоръжени сили да провеждат действия на нея. Това трябва да се случи чрез двустранни споразумения. 

С Меморандума се определят и националните органи, които имат правомощия при разрешаване на тези операции и тяхното провеждане.

Целта е да се създаде и гарантира ефективна и оперативна система от органи и механизми, които да са адекватни от гледна точка на време за действие и експертиза на възникващата ситуация при осъществяване на презгранични операции по Air Policing във въздушното пространство на двете страни, пише още в законопроекта. 

Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов подчерта, че презгранични операции за Air Policing се извършват в мирно време със самолети и изтребители - с цел осигуряване неприкосносвеността на определеното въздушно пространство. 

"Ние не сключваме това споразумение, защото нямаме способности и Турция ще носи Air Policing в България, а защото държавите членки съвместно се грижат за общото въздушно пространство на Алианса. Въобще не става въпрос за отбранителни действия, а за мирновременна операция и то само от дежурни самолети", обясни министърът. 

България има споразумения за презгранични операции за Air Policing с Гърция и Румъния, които също са членки на НАТО. 

По-рано депутатите одобриха договори за придобиване на машини ''Страйкър'' и германска ПВО система.