Създава се възможност за ''обслужване на едно гише'' чрез Агенцията по вписванията
Народното събрание прие на второ четене промени в Търговския закон, с които се създават условията за провеждане на производството по ликвидация в кратки срокове, както и възможности за „обслужване на едно гише“ чрез Агенцията по вписванията.
Терминът „бързо производство“ се използва и в Гражданския процесуален кодекс за означаване на специалните правила и съкратени срокове, при които се разглеждат производствата по определени категории искове.
Промените в закона, внесени от Министерския съвет (МС), целят да намалят административната тежест. Регламентират се условия, които следва да са налице, за да бъде открито бързо производство по ликвидация. Това е допустимо, когато търговското дружество:
1. не е осъществявало дейност или е прекратило осъществяваната дейност преди повече от дванадесет месеца;
2. не е наемало работници и служители или е прекратило трудовите правоотношения с тях преди повече от дванадесет месеца;
3. не е имало регистрация по Закона за данък добавена стойност или е прекратило регистрацията си преди повече от дванадесет месеца;
4. няма непогасени задължения към държавата и общините;
5. няма неприключило производство по установяване на данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски, по което страна е Националната агенция за приходите.
Нормативните промени указват и по-кратък срок за удовлетворяване на всички кредитори.
Имуществото на дружеството се разпределя само ако са изминали три месеца от деня, в който поканата до кредиторите е обявена в търговския регистър. Това е отклонение от изискването да е изминали шест месеца от деня на обявяване на поканата.
МС очаква промените да доведат до достъпно, бързо и ефективно производство по ликвидация, проведено в електронна форма, чрез обслужване на едно гише и в съкратени срокове, както и намаляване на броя на вписаните дружества, които макар да са прекратили дейността си, не са започнали производство по ликвидация поради продължителните и скъпи процедури.
За прилагане на новата правна уредба не се изискват допълнителни разходи или други плащания от държавния бюджет.