OffNews.bg

САЩ критикува България за корупцията и отношението към ромите и бежанците

Държавният департамент на САЩ критикува България за обществената нетърпимост към ромите и бежанците, за влошаването на медийната среда и корупцията. 

Критиките са отправени в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ, цитиран от БГНЕС.

“Маргинализацията и обществена нетърпимост към ромското малцинство остава най-сериозният проблем при спазването на правата на човека в страната. Все по-голямата обществена нетърпимост към бежанците и продължаващото влошаване на медийната среда поради корпоративна и политическа зависимост също са проблематични. Корупцията продължава да подкопава доверието на обществото и бизнеса в съдебната система и другите държавни институции”, се казва в доклада.

Изводите са базирани на анализи на неправителствени организации, сред които и Българският хелзинкски комитет. 

В доклада се посочват още лошите условия в затворите у нас. 

В тазгодишния доклад е засегнат и мигрантския натиск, като са цитирани случаи на насилие над мигранти и престъпления спрямо тях. Споменат е и бунтът в бежанския лагер в Харманли преди няколко месеца. 

Държавният департамент на САЩ обръща специално внимание и на ловците на бежанци Динко Вълев и Петър Низамов - Перата. Докладът посочва, че властите са започнали разследване по техните действия. 

Споменати са и двата случая, в които предадохме на Турция нейни граждани, издирвани във връзка с дейността на турския проповедник Фетхулах Гюлен. 

В доклада се посочва още липсата на резултати при борбата с корупцията и нежеланието на правителствените власти да провеждат разследвания за подкупи, конфликт на интереси, сложни схеми за присвоявания, търговия с влияние.

Място в документа намира и постановената през май 2016 г. присъда от 10-години затвор за бившия директор на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров, която по-късно бе отменена, а делото върнато за ново разглеждане. Освен това в него се споменават осъждането на бившия съдия от Велико Търново Славчо Петров на четири години затвор заради взет подкуп от подсъдим.

Държавният департамент на САЩ отбелязва още, че партии, неправителствени организации и медии са изразявали призиви за закриване на НПО-та, които получават външно финансиране.