''Със санитарния кордон ПП бягат от разговора за правителство''
"Опитът на "Продължаваме промяната - Демократична България" за санитарен кордон е опит на ПП да избягат от разговор изобщо, "защото очевидно са безпомощни да водят конструктивен разговор в НС и маскират това през подобни декларации".
Това заяви Даниел Митов, зам.-председател на ГЕРБ, в интервю за БНР.
Присъствието на президента и вицепрезидента ще легитимират този парламент. Логиката, заложена в процедурите е достатъчно солидна, за да не може да бъде избягвана. Всеки път, когато бягаме от нея, сме катастрофирали, предупреди Митов.
Зам.-председателят на ГЕРБ смята, че "диалогът трябва да е конструктивен и добронамерен":
"И изборите са не само, кой ще спечели, а се правят за управлението след това. А не партиите да поставят условия, как да не станат неща, условия, които минират и блокират политическия процес. АПС и ДП-НН бяха основен конкурент за нас и тайната на вота не ми дава право, да кажа, кой е легитимен и нелегитимен", коментира Митов.
"Борисов казва "добро ДПС няма". ГЕРБ никога не е управлявал в коалиция с ДПС. Единственият път за колаборация между ГЕРБ и ПП-ДБ, и ДПС беше по време на сглобката, която промени Конституцията. И ДПС беше докарано от ПП-ДБ на масата на разговорите, за да се промени Конституцията. Тогава ДПС им трябваше? Хората, които другаруваха с Пеевски довчера, сега са решили, че трябва да изключат една от партии от политическия живот. Ако могат да го направят, не знам дали ще могат", каза още зам.-председателят на ГЕРБ.
Според него с декларацията на ПП-ДБ се прави опит да се промени архитектурата на логиката и "решенията се взимат от органи, които не са овластени, започва тълпата да взима политически решения, да се гледа една пиеса или друга, това води до промяна на демократичния процес".
Митов обясни и как ще се водят разговорите за мнозинство, което да подкрепи правителство.
Имаме цяла управленска програма и влизаме с нея във всеки сектор, изяснява се какво искаме за развитието на всеки един сектор. Започва се обсъждане, да се намерят приоритети, къде съвпадат и къде могат да се намерят компромиси. Цяла Северна България часа магистрала Хемус, чакат магистрала Черно море. В крайна сметка еврофондовете трябва да се отпушат. Ако се фокусираме върху третото плащане на ПВУ, тогава да се фокусираме и за отпушването на останалите еврофондове. Да си обърнем внимание на границите и охраната, проблемите на хората. Има си ред и да се установи дали институциите работят. Също и дали вотът е отчетен правилно, ако не е, да се преизчисли и това е правено, обобщи той.