OffNews.bg

Съдбата на МОЧА ще се решава от столичните общинари

Съдбата на паметника на съветската армия ще решават утре съветниците в комисията по култура към Столичния общински съвет, а ден по-късно с темата ще се занимава и комисията по архитектура. Те ще гледат доклада на съветниците от "Демократична България" от 2020 г.

Предложението на ДБ е кметът на София Йорданка Фандъкова да поиска от държавата да премести монумента в държавен имот извън центъра на града. 

"Държавата би трябвало да се разпореди с него по начина, по който го направи с други опасни съоръжения - „1300 години България” пред НДК, Мавзолеят и др.. Тези два обекта си нямаха посолства. Но понеже т.нар. „Паметник на Съветската армия“ си има посолство, което постоянно вдига шум за него, държавата гледа да „не се бута между шамарите”, коментира кметът на район "Средец" Трайчо Трайков. 

Той иска с официално с писмо до областния управител на София-град паметникът да бъде деактуван и от държавен да стане общински.

"Екипът ми направи проучване в Държавния архив. Проверихме хиляди документи, за да докажем, че паметникът отговаря на изискванията в Закона за общинската собственост от 1996 г. - ако нещо е построено с доброволни дарения на гражданите, то е общинско. Това, което установихме, е, че паметникът е построен с доброволни дарения от работнически колективи и най-различни хора", обяснява Трайков.

Според него скулптурните фигури трябва да бъдат съхранени. 

Столичният общински съвет има решение от 1993 г. за премахването на паметника, което не е изпълнено. Докладът на "Демократична България" не влизаше на заседание на СОС с мотива, че монументът е държавна собственост, а само теренът под него общински. 

На 23 февруари мъж счупи с чук плочата на ПСА, след което кметът Йорданка Фандъкова обяви, че тя трябва да бъде премахната, защото е опасна за хората. Посолството на Русия определи счупването на плочата като "богохулство".