OffNews.bg

Радев заговори като Костадинов: Чужди посолства определяли политиката, референдум трябвало да има

Президентът Румен Радев се оплака, че не е бил уведомен за поканата към украинския президент Володимир Зеленски, а визитата му не била съгласувана. По думите му той е научил за посещението по-късно, с което кабинетът "Денков" нарушил протокола. 

"В тази ситуация най-лесно беше да не провеждам такава среща, но не е добър сигнал за България", допълни той по време на изненадващо дълъг коментар пред журналисти тази сутрин.

Радев пое тезите на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов и заяви, че не било ясно чии интереси защитават политическите партии. След това той сам отговори на този си въпрос и заяви, че партиите "безпрекословно следват позициите на големите държави", защото нямали свое мнение и позиция.

Президентът заяви, че през есента миналата година отказал да подпише декларация за присъединяването на Украйна в НАТО с аргумента, че това няма как да се случи преди края на войната. (Във въпросната декларация на президентите срок за приемането на Киев в Алианса нямаше - б.а.)

"На нашите управляващи голям проблем е, че нямат свое мнение и нямат своя позиция, а национално отговорното поведение изисква да имат такава", каза той.

Радев подчерта, че политическите партии вече приемали позицията му и в декларацията на Народното събрание за членството на Украйна в НАТО е заложено, че това ще се случи след края на войната. Впрочем, това не е само негова позиция - нито е било предлагано, нито е било обсъждано сред страните членки присъединяване на Украйна преди края на войната.

Запитан дали се притеснява от импийчмънт, той отговори лаконично: "Да заповядат".

Държавният глава не пропусна да разкритикува и решението на парламента за новата военна помощ за Украйна. Замяната на оръжията щяла да се забави с години.

Относно референдума на "Възраждане" срещу еврото, който парламентът отхвърли в петък, Радев заяви, че партиите се преструват, че подписите на половин милион души не съществуват:

"България трябва да влезе в Еврозоната, когато е готова, а не когато ни се иска и не на всяка цена. Когато изпълним критериите за дефицит и инфлация... за мен не е добре политици в парламента и извън него да се правят, че подписите на половин милион българи не съществуват. Това не е добре. Когато са изпълнени законните изисквания, тези подписи са събрани, то е редно да се проведе референдум".

Той добави, че решението на НС издавало пренебрежение и страх. Радев обаче се обяви срещу заложения срок от 20 години за отлагане на референдума.