Радев за ЧЕЗ: Явно става въпрос за схема за скрито придобиване на дружеството
Според президента Румен Радев сделката за купуването на ЧЕЗ е "схема за скрито придобиване на дружеството". Пред журналисти той коментира, че "светкавичната оставка" на министъра на енергетиката Теменужка Петкова не приключва случая, по който има още въпроси.
И тук въпросът е кой и защо крие своите намерения. Как така една фирма без история, без опит, без капацитет и без ресурси получава огромна банкова гаранция. И защо досега имената на банките, най-прозрачните, публични финансови институции се крият, попита президентът.
Според Радев правителството трябва да отговори на тези въпроси, включително и на този има ли "политическа гаранция тази фирма", визирайки купувача на чешкото дружество у нас - "Инерком".
Правителството дължи отговори на всички потребители, които плащат сметки за ток. А това са всички български граждани. Всички чакаме отговори, каза още държавният глава.
Според Радев всички институции действат постфактум във връзка със сделката. Той вече имал среща с ръководството на ДАНС, откъдето получил уверение, че случаят се проверява:
Големият проблем е защо такива проверки не се извършват предварително, когато от месец се знаят потенциалните участници, потенциалните бъдещи собственици? Постфактум проверката вече няма голямо отражение върху сключването на сделката. Тя на практика е сключена. Има институции, които по закон отговарят за националната сигурност. Тук визирам и Министерство на енергетиката, и ДАНС. Въпросът е защо досега такива проверки не са извършени? Дали това е въпрос на липса на компетенция, липса на професионализъм или просто ненамеса по други причини.
Според него правителството дължи именно тези отговори, защото въпросите са свързани с националната сигурност на страната.
Аз очаквам оттам отговори на въпроси, адекватни действия, които да защитят публичния интерес и националната сигурност. Все още не е ясен механизмът на финансиране. Вие наясно ли сте? Той ще даде отговор на много въпроси – дали са само банки или има и други финансови институции, каза Радев.
Той остави отворен отговорa на въпроса дали ще свика Консултативен съвет за национална сигурност по въпросите на енергетиката, обяснявайки, че подобни "операции", като сделката с ЧЕЗ, пряко или косвено засягат националната сигурност.
На въпрос дали държавата има механизъм да спре сделката, Радев отговори:
Аз мисля, че за съжаление държавата се отказа съзнателно от този механизъм през 2012 г., когато реши да се освободи от своето участие в електроразпределителните дружества.