OffNews.bg

Радев: ВСС демонстрира, че е подвластен на политическата конюнктура

Обществените очаквания към новия главен прокурор - да възстанови чувството за справедливост, са огромни. В тази мисия следва той да се ползва с високо обществено доверие, а това изисква легитимност на неговия избор. Настоящият Висш съдебен съвет, след всичко, което натвори, не може да отговори на тези високи обществени очаквания. Това коментира президентът Румен Радев във връзка с номинацията на и.ф Борислав Сарафов за титуляр на поста.

"ВСС нееднократно демонстрира, че е подвластен на политическата конюнктура и е изтъкан от зависимости. Демонстрира го и с последното си решение да издигне само един кандидат на този пост", допълни Радев пред журналисти след откриването на Годишната среща на местните власти, организирано от Националното сдружение на общините в Република България.

Сарафов беше номиниран за главен прокурор на 10 октомври. Той е единственият кандидат, издигнат от трима членове на прокурорската колегия на заседанието на Пленума на ВСС. Предложението Сарафов да застане начело на прокуратурата беше внесено от Стефан Петров, Светлана Бошнакова и Пламен Найденов. Изслушването на Сарафов и изборът на главен прокурор ще са на 16 януари. Най-малко 13 гласа са необходими, за да има нов обвинител №1 според промените в НПК и Закона за съдебната власт.

Според държавния глава народните представители, настоящи и бъдещи, трябва да си дават ясна сметка, че навременното избиране на членовете на тези важни органи, какъвто е и ВСС, не е въпрос на желание и възможности, а е тяхно конституционно задължение и това трябва да стане възможно най-скоро. 

Той отново атакува промените в Конституцията, направени от т.нар "сглобка".

"Нека като обеца на ухото виси споменът за "сглобката", която вместо да изпълнява Конституцията, реши да я променя. Днес ние берем отровните плодове на това посегателство върху нея. Със самата процедура, така както я започнаха и смятат да я продължават с един кандидат, кадровиците на съдебната власт гарантират не друго, а излагане на риск на самата процедура. Едно е сигурно - те създадоха напрежение не само в професионалните среди, но и в цялото общество. И по този начин да изложат на риск самата процедура и да нанесат сериозен, пореден удар на тази система, която е изключително важна за българската държавност", каза президентът.

Той посочи, че "не само обществото, но и партиите ще спечелят, ако поне за няколко дни загърбят темата "кой е по-лош" и отворят големия дебат, който всички ние чакаме - как се направят така, че ако вземат властта, България да бъде по-сигурна, по-силна, по-успешна и по-богата".

Румен Радев коментира и отношенията между България и Северна Македония.

"Преговорите приключиха през юли 2022 година, когато двете страни подписахме двустранния протокол по Договора за добросъседство и сътрудничество. Ако говорим за диалог, той следва да се води между Северна Македония и Европейската комисия. Диалог, на базата на приетата преговорна рамка за РСМ и то с пълно единодушие от всички държави членки, приета и от правителството на Северна Македония. Диалог по условията, които РСМ трябва да изпълни, така че да започнат преговорите за членство в ЕС. България може да помага в този процес", подчерта Румен Радев.