OffNews.bg

Радев след КСНС: Няма пряка заплаха за България от конфликта в Близкия изток

Към момента няма пряка заплаха за България от конфликта в Близкия изток. Нужен е обаче непрекъснат мониторинг, защото се увеличава рискът от извършване на терористични атаки и от миграционни потоци. Трябва да продължат усилията за евакуацията на българските граждани от региона, както и за освобождаване на сънародниците ни от "Галакси лийдър", заяви президентът Румен Радев след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС).

"Присъединяваме се към призивите на международната общност за деескалация и недопускане въвличането на други държави, което би било заплаха за мира в глобален мащаб. Неотложно и незабавно трябва да се прекратят военните действия и полагане на допълнителни усилия за диалог и намиране на мирен изход от ситуацията. След като се запознахме с докладите на МВР и ДАНС стигнахме до извода, че към момента няма пряка заплаха за страната ни. Всички участници в КСНС се обединихме около мнението, че трябва да продължат усилията за евакуацията на българските граждани от региона, както и за освобождаване на сънародниците ни от "Галакси лийдър". При необходимост да се засилят превантивните мерки за недопускане на терористични заплахи. Също и да се актуализира Националния план за превенция на тероризма", допълни той.

По думите му ще бъде засилено сътрудничеството с партньорски служби за сигурност.

Държавният глава изложи препоръките на КСНС към изпълнителната власт:

1. Да продължи прилагането и при необходимост да се засилят предприетите превантивни мерки за недопускане на терористични актове на територията на страната, както и дипломатическите ни представителства и българските ни военнослужещи в мисии зад граница.

2. Да продължат усилията за евакуацията на българските граждани от региона на конфликтите, както и за освобождаване на сънародниците ни от "Галакси лийдър".

3. Да се набележат и при необходимост да се приложат допълнителни мерки за охрана на държавната граница и противодействие на засилен миграционен натиск.

4. Да се засили сътрудничеството със сродни служби за сигурност за осигуряване на своевременен и всеобхватен мониторинг на средата за сигурност с цел противодействие на терористични заплахи

5. Да се извърши преглед и при необходимост да се актуализира националния план за противодействие на тероризма, както и съответните планове, изготвени от държавните и местните органи.

6. Да се оценят икономическите рискове пред страната, да се извърши предглед на стратегическите резерви и при необходимост те да се попълнят. 

"Становището и препоръките са приети с пълно мнозинство, само един член на КСНС е гласувал против. Това са критични, непосредствено аварийни мерки в резултат на възникнала ситуация с усложняване на средата на сигурност. Ние трябва да си даваме сметка в какъв регион се намираме и какво можем да очакваме като тенденции в развитието на средата на сигурност. На север е Украйна, на юг е Близкият изток, на запад са Западните Балкани, на изток е Кавказ. Ние сме в центъра на този по-широк регион на нестабилност. Ние се обединихме около позицията, че гарантирането на сигурност за страната ни е основна задача на държавното ръководство и изисква усилие за развитие на всички елементи от системата за националната сигурност – службите, МВнР, МО, въоръжени сили и дори отбранителната индустрия. На тях разчитаме да действат адекватно при криза", уточни Радев.

Преди ден премиерът Димитър Главчев свика Съвета по сигурността към Министерския съвет по същата причина. Беше решено специален щаб да следи отблизо ситуацията в Близкия изток, като председател е заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова.

По закон в КСНС участват премиерът, председателят на Народното събрание, министрите на външните и вътрешните работи, на отбраната и финансите, представители на парламентарните сили и службите за сигурност.

От името на ГЕРБ-СДС се яви председателят на парламентарната група Бойко Борисов. Атанас Атанасов представляваше "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ). На заседанието бяха и водачът на "Възраждане" Костадин Костадинов, Атанас Зафиров- на БСП, председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Групата на ДПС се представляваше от зам.-председателя на Народното събрание Йордан Цонев. Нечленуващите в парламентарни групи депутати нямат право на представители – сред тях са хората на Ахмед Доган в ДПС и на разпадналата се "Величие".

Последният Консултативен съвет беше свикан на 15 февруари 2022 г., девет дни преди началото на войната в Украйна.

До новата ескалация на конфликта в Близкия изток се стигна след убийството на лидера на "Хизбула" Хасан Насрала. На 27 септември Израел порази централния щаб на движението в Бейрут, а новината за смъртта на Насрала беше оповестена на 29 септември.

На 30 септември израелски танкове навлязоха в Южен Ливан за първи път от 2006 г. насам за сухопътна операция срещу "Хизбула". Това стана след като ливанските военни се изтеглиха от границата с Израел. Тогава танкове са навлезли в село Рмейш, Южен Ливан. По-късно израелската армия потвърди, че е започнала "локализирана" и "ограничена" сухопътна операция срещу "Хизбула". В отговор "Хизбула" и Иран започнаха да обстрелват Израел.