Радев и Вучич дават старт на българо-сръбската газова връзка у нас

OFFNews 01 February 2023 в 07:35 2338 2
Карта

Снимка Булгартрансгаз

Карта на българо-сръбската газова връзка

Започва строителството на българо-сръбската газова връзка у нас, която ще свързва Нови Искър и Ниш. Символично начало на строежа ще дадат президентите на България и на Сърбия Румен Радев и Александър Вучич. 

Първа копка на газовата връзка между двете държави беше направена на 1 февруари миналата година в Сърбия. Сега ще започне изграждането на българското трасе. 

Сред участниците в церемонията ще бъдат министрите на енергетиката на двете страни и Росен Христов и Дубравка Джедович, кактко и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов, уточняват от "Дондуков" 2. 

Държавният глава ще проведе и двустранна среща със сръбския си колега Александър Вучич.

Газопроводът е с обща дължина 170 километра като 67 от тях са в България. Капацитетът на тръбата, която ще може да пренася газ и в двете посоки е 1,8 млрд. кубични метра.

Цената на изграждането ѝ у нас е над 140 млн. лева. Част от сумата е осигурена от европейски програми. Изграждането на връзката се забави с повече от 11 години, а идеята за нейното реализиране е от 2009 година.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
     
    X

    Надежда Нейнски: Хората обичат само смелите