Ексклузивно Кандев напуска МВР

Радан Кънев: Ще има ново договаряне за общата европейска отбрана, Украйна може да участва

Страната ни е изправена пред два риска за членството си в ЕС, заяви евродепутатът

OFFNews 09 February 2026 в 10:10 1091 0
Радан Кънев

Снимка БНР

Радан Кънев

Европейската отбрана ще бъде изработена на съвсем различен принцип спрямо действащите политики на ЕС. Това ще бъде направено така, че да се избегне единодушието при вземането на решенията, според евродепутата Радан Кънев, цитиран от БНР.

Не мисля, че общата европейска отбрана и сигурност ще бъде ефективно изградена чрез промяна на Лисабонския договор. Мисля, че тя ще бъде изградена чрез ново договаряне, в което може би ще има държави, които на първо време няма да пожелаят да участват. Един такъв съюз би могъл да включва Украйна, без тя да е пълноправен член на Европейския съюз по Лисабонския договор, обясни Кънев. 

Общата европейска сигурност и отбрана ще изисква друг тип вноски от държавите и то на принципа, че когато ги внесеш в общото, си много по-ефективен, отколкото когато ги харчиш на национално ниво. Защото България и 50% от брутния си вътрешен продукт да изхарчи за отбрана и сигурност, няма да има армия, която може да я защити от Русия или от Турция. Но ако внесе 1% от своя БВП в общоевропейския отбранителен съюз, то ще разполага с отбранителни способности, които могат да я защитят от абсолютно всеки, каза още той.

България е изправена пред два риска за членството си в ЕС. Единият е дългосрочна устойчива кампания за изваждане на България от Европейския съюз, тоест за дестабилизиране на Европа чрез изваждане на България и основното лице на тази кампания е партия "Възраждане" в България. Те вече не го и крият. А другият е да играем вътрешен дестабилизиращ фактор, подобен на ролята, която в момента изпълнява Виктор Орбан. Боя се, че този сценарий е възможен и при доминация на Румен Радев, и при доминация на Бойко Борисов и особено при нещо, което не изключвам - сътрудничество между двамата, обясни Радан Кънев.

    Най-важното
    Всички новини