Проучване: ГЕРБ с малка преднина пред БСП, Слави е трета политическа сила
Сигурни участници в следващ парламент са ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ” и ДПС. Разликата между електоралната подкрепа за ГЕРБ и БСП е от порядъка на 2% (18,6%:16,5%). „Има такъв народ” са трети с 9%.
Това показват данните от национално изследване на „Екзакта Рисърч Груп”, проведено в периода 5 – 12 декември 2020 г. На квотен принцип (по пол, възраст и тип населено място) са подбрани и интервюирани “лице в лице” 1025 пълнолетни българи в 70 населени места.
На 5,4% възлиза електоралната тежест на ДПС. Шансове за следващ парламент имат Демократична България - с 3,9% електорален дял, както и Обединени патриоти - с 3,5%.
Според данните на "Екзакта Рисърч Груп" електоратът на „Изправи се. БГ” през декември възлиза на 2,4%. Формацията на Мая Манолова е посочвана като самостоятелна партия извън коментираните коалиционни формати с нейно участие.
„Републиканци за България” на Цветан Цветанов получава 2,4% електорална тежест три месеца след основаването си.
Делът на очакващите ГЕРБ да завърши докрай мандата си по данни на Екзакта от юни тази година е бил 57%, а през декември е вече 64%. Допускащите възможността за предсрочни парламентарни избори са намалели двойно през декември в сравнение с юни (8%:16%).
Парламентът е институцията с най-високо неодобрение през 2020 г. Съотношението на одобряващи и неодобряващи работата на парламента през декември е 19,1% : 69,1%, спрямо съда това съотношение е 16,3% : 61,4%, а спрямо прокуратурата е 20% : 57,2%.
Правителството губи 6% одобрение от началото на протестите и добавя близо 10% неодобрение за същия период. Неодобрението към работата на кабинета през декември е значително по-висок дял от одобрението (61,3% : 28,4%).
Одобрението към президента Румен Радев през декември е 50,9%, а неодобрението – 37,6%. За последната година той губи 10% одобрение и добавя 12% неодобрение.
Председателят на парламента Цвета Караянчева добавя 16% неодобрение за последните месеци и през декември неодобряващите я са 59,6%, а одобряващите я са 22,3%.
Премиерът Бойко Борисов губи 8% одобрение от началото на протестите. През декември той е одобряван от 31,6% от българите, а неодобряващите го са 60,7%.
Главният прокурор през декември е одобряван от 22,3%, а неодобрението му е 57,7%.
79,6% от българите одобряват въведените от правителството мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса у нас от 27 ноември до 21 декември, а 20,4% са против тях.
Против мерките са най-често млади хора на възраст под 30 години (37% от тях), нискообразовани и бедни респонденти.
94,9% от участвалите в изследването твърдят, че спазват въведените от правителството мерки, а 5,1% посочват, че не ги спазват.
По-често мерките не се спазват от мъже, от хора на възраст под 40 години, от нискообразовани, от бедни, от жители на малките градове и на селата.
По-голямата част от респондентите – 69,5% твърдят, че вярват на официалната информация за разпространението на коронавируса у нас, а 30,5% не вярват (като по-често не вярват представители на онези групи и прослойки, които не спазват мерките).
23,2% от българите посочват, че биха се ваксинирали срещу коронавирус, а 41,1% заявяват, че не биха го направили. 35,7% се колебаят и за да решат дали да се ваксинират, се нуждаят от повече информация за ефективността на ваксините и за страничните им действия.
По-често са склонни да се ваксинират мъже, хора на възраст между 40 и 60 години и жители на столицата. Най-често посочват, че не биха се ваксинирали хора от градовете-областни центрове.