"Продадоха мача". Как ГЕРБ, ДПС, БСП, БВ и "Възраждане" блокираха влизането на България в еврозоната
"Продадоха мача. Жертват влизането на България в еврозоната", каза в декларация от трибуната на Народното събрание Мартин Димитров от "Демократична България".
Изказването му бе по повод блокирания Законопроект за промени в Кодекса за застраховането, който буксува в ръководената от него парламентарна комисия по икономическа политика и иновации.
Причината за блокирането се оказа липса на кворум.
Законопроектът е ключов за влизането на България в еврозоната. Димитров е на мнение, че има договорка между ГЕРБ-СДС, ДПС, БСП, "Възраждане" и "Български възход" за провал на кворума на комисията, а с това и бойкот на законопроекта и влизането на България в еврозоната. Същото се случи както в петък, така и на другото извънредно заседание, което трябваше да се проведе вчера.
"Ако изпуснем влака сега, не се знае кога ще има нова покана за нас. Минаха 15 г., откакто сме членове на ЕС, и това беше първата покана за нас", каза Мартин Димитров.
Депутатът даде заявка, че има готовност за насрочване на ново извънредно заседание, на което да се приемат текстовете.
България трябва да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г. Смята се, че основна спънка е инфлацията. Съществува обаче алтернативна позиция - може да има компромис, тъй като инфлацията е общоевропейски проблем. В този смисъл подводният камък е приемането на всички законопроекти, свързани с техническата подготовка на страната ни. Един от тях е проектозаконът за промени в Кодекса за застраховането. Основното в него е т.нар. "Зелена карта". През нея се гарантира изплащането на обезщетения за инциденти, причинени от водачи в чужбина.
Тезата на противниците на законопроекта е, че това ще доведе до вдигане на цената на застраховката "Гражданска отговорност". В този смисъл ГЕРБ-СДС и "Български възход" правят две идентични предложения между двете четения, като в тях са еднакви дори и правописните грешки. Те предлагат Национално бюро на българските автомобилни застрахователи да плаща, "когато са представени документи за валидност на претенцията, включително банково извлечение за плащане на увреденото лице или неговите наследници". Това обаче противоречи на поетите ангажименти за присъединяване към еврозоната. Освен това направените предложения са лобистки и обслужват конкретен застраховател, пише "Капитал".