Премиерът отрече правителството да е заложило капан на президента с посещението на Зеленски
Премиерът Николай Денков отхвърли обвиненията, че визитата на украинския президент Володимир Зеленски у нас е била капан, който правителството е заложило на президента Румен Радев.
Подобно твърдение излезе от устата на бившия председател на Стратегическия съвет към президента Александър Маринов.
"Няма как да направя капан. В момента, в който разбрах, че ще идва (Володимир Зеленски), се обадих на президента Радев и му казах. Той каза, че ще помисли дали ще се срещнат. По-късно стана ясно, че ще се срещнат. Няма капан, просто информирах президента. Не знам защо той не е поканил Зеленски", каза Денков пред Нова тв.
Той посочи, че целта на визитата е била България да подкрепи Украйна за членство в НАТО, но "не сега и веднага, а когато това е възможно" - след приключването на войната.
Другата цел на срещите на Зеленски в България е подписването на меморандум в сферата на енергетиката за започване на разговори за продажбата на старите реактори от АЕЦ "Белене".
"И двата документа съответстват на интересите на България. Подкрепата за Украйна в НАТО отдалечава опасностите от нас", подчерта Денков.
Премиерът припомни, че по Конституция институциите, които формират и осъществяват политиките в България, са парламентът и Министерският съвет. Само когато няма редовно правителство, тогава чрез статута на служебния кабинет президентът има определени функции.
Николай Денков обясни по въпроса за военната подкрепа, която страната ни оказва на Украйна, има политическо решение на НС и МС. Военното министерство, началникът на отбраната преглеждат какво е налично. Ако има нещо излишно, едва тогава се обсъжда дали да го дадем на Украйна.
По думите му има муниции, чиито срок изтича след 2-3 г., след това и за нас ще е скъпо да ги унищожим.
"Помагаме, защото за България е много по-добре този фронт да стои далеч, отколкото да се приближи до нас. Това е националният интерес на България днес", каза Денков.
За реакторите за АЕЦ "Белене" министър-председателят коментира, че ако можеха "да бъдат реализирани", това отдавна щеше да е направено. А сега освен всички други проблеми около централата, Русия дълго ще е под санкции. А Украйна има нужда и възможност за изграждане на централа.
"НС гласува, че би трябвало да получим срещу това оборудване поне цената, която сме платили. Беше даден мандат да се проведат преговори, след което ще влезе в НС за окончателно решение", каза Николай Денков.