OffNews.bg

Премиерът Гълъб Донев обсъди интерконектора и износа на ток с помощник-държавния секретар на САЩ Джефри Паят

Енергийната сигурност на България и на региона беше във фокуса на срещата на министър-председателя Гълъб Донев с помощник-държавния секретар по енергийните ресурси на САЩ Джефри Паят. В рамките на разговора им в Министерския съвет бяха отбелязани сериозните резултати, които страната ни постигна за диверсификация на източниците и маршрутите за газови доставки, съобщи пресслужбата на МС.

Премиерът Донев посочи целенасочената работа на служебното правителство за навременното завършване на интерконектора Гърция-България. Министър-председателят посочи още, че в резултат на положените усилия бяха понижени цените на природния газ. Премиерът беше категоричен, че България се стреми да използва всички възможности за енергийна диверсификация и изтъкна стремежа на служебния кабинет да осигури доставки на газ на ниски цени не само за българските граждани и бизнес, но и за региона за предстоящите зимни месеци.

Премиерът Гълъб Донев отбеляза още, че като износител на електричество страната ни също има ключова роля за енергийната сигурност на Балканите. Той подчерта и конструктивното участие на България в интерес на енергийната и транспортна свързаност в региона.

В края на разговора премиерът Гълъб Донев изрази увереност, че стратегическото партньорство между България и САЩ ще продължи да се развива във всички сфери от взаимен интерес.

В рамките на посещението си в София в рамките на балканската си обиколка, включваща Турция и Румъния, Паят се срещна и с президента Румен Радев. "Подобряването на енергийната свързаност в Югоизточна Европа е от ключово значение за справяне с икономическата и социална криза", цитира преслужбата на държавния глава думите на Радев пред помощник-държавния секретар на САЩ. 

Румен Радев е подчертал, че е необходимо  държавите от региона да обединят усилия си за по-бързото реализиране на съвместните проекти за разширяване на инфраструктурата за пренос на нефт, газ и електроенергия, така че да не се допуска дефицит на енергийни ресурси, инфлация и задълбочаване на икономическата криза.