Преговорите: Евентуална национална гвардия, минимален въглероден отпечатък на военните сили, превъоръжаване
Широка обществена дискусия за нуждата от изграждане на национална гвардия, превъоръжаване и модернизация на въоръжените сили, намаляване на въглеродния отпечатък на военните сили. Включване на мерките от Зеления пакет в стратегията за национална сигурност и отбранителната стратегия, съобразено с политиките на НАТО и ЕС.
Тези мерки са част от приетия начален план в работната група за коалиционни преговори в сектор "Национална сигурност" между "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", БСП и "Демократична България".
Срещата продължи повече от четири часа и беше модерирана от един от лидерите на ПП Асен Василев.
Преговарящите парламентарни сили постигнаха съгласие за:
1. Оценка на резултатите от стратегическия преглед. План за организационно изграждане на военните сили, план за превъоръжаване със съответните инвестиционни проекти. Критичен преглед на нормативната и доктринална база.
2. Хората в отбраната да бъдат поставени в центъра на военните сили, подобряване на условията на труд. Възстановяване на социалните придобивки. Подкрепа на ветераните, военно пострадалите и военните инвалиди и техните семейства, както и на семействата на загиналите при военна служба.
3. Основното месечно възнаграждение за най-ниското звание военнослужещи да се определя ежегодно на база коефициент на минималната работна заплата (базата вече 11 години е 380 лв., а заплатите в армията са сред най-ниските).
4. Актуализация на списъка от допълнителни месечни възнаграждения, ежегоден преглед на стойността на добавките.
5. Преглед и оптимизиране на военните звания. Осъвременяване на кадровата политика и кариерното развитие. Определяне на длъжностите и за пенсионирани служители в системата на Министерството на отбраната (МО).
6. Превъоръжаване и модернизация на въоръжените сили чрез тясно обвързване с технологичната и индустриална база на отбраната, като тя се планира синхронно за трите вида въоръжени сили. Реализира се поетапно за всеки вид, чрез определяне на конкретни приоритети за всеки етап, в съответствие с финансовите възможности на страната по стандартите на НАТО и ЕС.
10. Създаването на фонд с общ борд между Министерство на отбраната и Министерството на икономиката – в него да се набират средства, от които 20% за превъоръжаване, така и приходи свързани с продажбата на излишни въоръжения и имоти с отпаднала необходимост.
11. Всички конкурси за длъжности в администрацията, да се провеждат анонимно от експертни комисии по честен и прозрачен начин.
12. Възстановяване на системата за нарастване на силите и средствата. Изграждане на резерв за повишаване на отбранителните способности на страната.
13. Широка обществена дискусия за нуждата от изграждане на национална гвардия.
14. Усъвършенстване на военното образование и синхронизирането му с военното образование със страните от НАТО и ЕС.
16. Включване на мерките от Зеления пакет в стратегията за национална сигурност и отбранителната стратегия, съобразено с политиките на НАТО и ЕС. Намаляване на въглеродния отпечатък на военните сили.
17. Устойчивост на повишението на разходите за отбрана с не повече от 2% от БВП.
18. Активно участие в многонационални инвестиционни проекти за отбрана на ЕС и НАТО.
19. Насърчаване на отбранителната индустрия чрез ясна и конкретна офсетна програма.
20. Създаване на национална система за управление на кризи.
21. Засилване на капацитета на военното разузнаване и за военно контразузнаване.
21. Участие на МО в дискусиите по структурата на гражданска защита. Развитие на системата за гражданска защита със спасители доброволци.
22. Ускорена цифровизация на дейности и одит на информационни системи и потоци на МО.