Посещението на Кирил Петков в Скопие се отлага
Посещението на премиера Кирил Петков в Скопие се отлага, но още не е ясно за кога, заради самоизолацията му след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност, съобщи БНТ.
По-рано стана ясно, че заедно с него под карантина е и шефът на кабинета му Лена Бориславова. Кирил Петков ще бъде заместен от вицепремиера Калина Константинова, докато изтече карантината.
В края на миналата седмица от пресцентъра на МС обявиха, че министър-председателят ще посети Скопие на 18 януари, като поводът за посещението му е 30-годишнината от признаването на независимата македонска държава от България. Кирил Петков трябваше да бъде придружен от министъра на външните работи Теодора Генчовска и министъра на транспорта Николай Събев.
"Трябва да променим разбирането за това какво всъщност значи Република Северна Македония да преговаря с ЕС и в бъдеще да бъде част от него. Нека да говорим за всички ползи, които и ние, и Република Северна Македония ще имаме от този процес", заяви тогава премиерът.
След заседанието на КСНС вчера се разбра, че България остава твърдо на старата си позиция за членството на Македония в ЕС, че докато Скопие не се откаже от езика на омразата, няма да получи зелена светлина за присъединяване към съюза. От думите на президента Румен Радев стана ясно, че има и нови акценти, от които страната ни няма да отстъпи.
"България държи на пълното равноправие на македонските българи с останалите части от народи на Република Северна Македония, изрично изписани в тяхната конституция. Десетилетната политика на дискриминация на македонските българи, 120 000 от които са и български граждани – а с това и граждани на ЕС, в последно време ескалира в открити публични атаки срещу граждани, декларирали българския си произход", каза държавният глава.
КСНС е одобрил с консенсус предложението "изпълнителната власт да предприеме мерки за ускоряване изграждането на Коридор № 8, съвместно с Република Северна Македония и Република Албания като единен проект в неговата цялост – автомагистрала, ж.п. линия, енергийна и дигитална свързаност."
Даването на съгласие за започване на преговори за членство на Северна Македония в ЕС да не се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати, включително и по отношение на правата на македонските българи, заяви президентът вчера.