Получаваме над 5,8 млн. евро за Националната програма по туберкулоза
Правителството предлага на Народното събрание да ратифицира подписаните през октомври м. г. Рамково споразумение между Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария и Република България и Потвърждението за безвъзмездна помощ по Програма „Подобряване на устойчивостта на Националната програма по туберкулоза“.
Съгласно Потвърждението страната ни ще получи средства в размер до 5 822 822 евро, считано от м. октомври 2015 г. до м. октомври 2018 г.
Основната цел на Програмата е да се осигури ранна диагностика на случаите с резистентна туберкулоза и ранно стартиране на лечението, особено сред пациентите от най-уязвимите групи със специфичен фокус сред ромската общност.
Чрез безвъзмездната помощ за следващите три години дейностите ще се фокусират върху подобряване на контрола на туберкулозата в България, прилагане на подходи, ориентирани към пациента по отношение на лечението, грижите и превенцията; осигуряване на активно откриване на случаите с туберкулоза с подкрепата на екипи от сътрудници на терен към неправителствени организации; подобряване на придържането към терапията на болните от туберкулоза.
Основните целеви групи на Програмата са пациентите с туберкулоза и техните контактни лица; лица от ромска общност; лица, лишени от свобода; деца в риск, бездомни; лица с наркотична и алкохолна зависимост; хора, живеещи с ХИВ/СПИН; пациенти с диабет; бежанци и мигранти.
Чрез безвъзмездната помощ ще се осигури съфинансиране на дейностите, предвидени по Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата 2016-2020 г. Чрез изпълнението на дейностите, подкрепени от Глобалния фонд, се наблюдава тенденция за намаляване на заболеваемостта и ограничаване на разпространението на туберкулозата в страната през последните години от 38 на 100 000 през 2008 г. до 23,2 на 100 000 население през 2014 г.
В изпълнение на дейностите по Програмата за тригодишния период на изпълнение се очаква заболеваемостта от туберкулоза (на 100 000 души население) да бъде намалена на 22,5 през 2018 г.