Плевнелиев: На изборите у нас през 2015 бе извършена мощна кибератака, най-вероятно от руското разузнаване
„През 2015 г. по време на кметските избори, които бяха комбинирани с референдум, срещу България бе извършена най-силната и мощна кибератака, която някога е извършвана на Балканите”.
Това заяви в предаването „Здравей, България” на Нова тв президентът Росен Плевнелиев (2012-2017).
По думите му са били атакувани и блокирани президентството, Министерския съвет, сайтът на ЦИК.
"Сайтовете на тези най-важни институции не можеха да функционират. Като държавен глава реагирах – поисках обяснение от всички служби, поисках в рамките на международно разследване да намерим кой извърши тази кибератака срещу България и българската демокрация. Тя целеше да провали едни демократични избори. С много голяма степен на вероятност, на база на писмени документи и доклади, можем да кажем, че зад тази атака стоеше групата Sofacy - Fancy Bears, която се свързва с руското военно разузнаване. За тази група има огромни съмнения, че участва и в манипулирането на избори в САЩ и в открадването на данните на Бундестага и германските депутати”, заяви Росен Плевнелиев.
Тогава, като държавен глава, той свикал Консултативния съвет по национална сигурност, запознал всички отговорни фактори в държавата, посочвайки докладите на партньорските служби, и поискал ясни и конкретни действия.
„През 2019 г. отново валят съмнения, обвинения”, коментира сега Плевнелиев.
Относно случая с мистериозното отравяне на оръжейния търговец Емилиян Гебрев, което също се е случило през 2015 г., Плевнелиев заяви, че по това време той не е получавал доклади и информации, не е имало дори устни разговори по темата с шефове на службите.
„Провалите на българската държава са поне два. Четири години след случая още сме в сферата на съмнения и версии. Институциите дължат свършена работа. Когато има отровени баща и син, институциите са длъжни да се намесят и да търсят отговорни”, каза Плевнелиев.
„Имало е съмнения, медиите са писали, има опит за отравяне, институциите не са довели нещата до това да се намерят виновните и те да бъдат поставени под закона. Отново имаме повод да кажем, че тези 4 години някой нещо е свършил, нещичко е демонстрирано, но не сме стигнали докрай, не сме решили казуса. Българските институции често произвеждат повече съмнения, отколкото резултати”, коментира той.