OffNews.bg

ПГ на ПП-ДБ внася искане за предсрочно освобождаване на Росен Желязков

Парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България" внася искане за предсрочно освобождаване на председателя на Народното събрание Росен Желязков с мотиви за цялостното му поведение като ръководител на тази институция.

От коалицията съобщават, че са председателят на НС злоупотребява с власт и правомощия и работи в интерес на "политическия блок ГЕРБ-ДПС".

Конкретните мотиви към предложението за решение са:

"Продължаваме Промяната – Демократична България" няма да спре да се бори България да се превърне в нормална европейска държава, допълват от коалицията. 

На 17 април, след като НС освободи управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов, въпреки оттеглената оставка от негова страна, съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков обяви, че обмислят  да поискат оставката на председателя на Народното събрание Росен Желязков.

"Събираме се днес цялата коалиция и ще решим, защото беше безпрецедентно в зала да имаш човек, който е подал и след това си е оттеглил оставката и в този момент да кажеш няма да го изслушваме, в момент, когато вече знаеш, че тази оставка е оттеглена, според мен е достатъчно основание да се поиска оставката на Росен Желязков", каза тогава Петков.

От ПП-ДБ дават пример с нарушенията на чл. 48, ал. 5 от правилника за промяна на дневния ред. 

"Особено флагрантен пример е пленарното заседание от 21.07.2023 г. (петък), когато, непосредствено след откриването на пленарното заседание, председателят г-н Желязков предложи за включване 10 нови, допълнителни точки, както и отпадане на парламентарния контрол. Няма как да се приеме, че в петък сутринта са възникнали 10 броя изключителни случая, които са наложили дневния ред на пленарната зала да бъде сменен изцяло", обясняват оттам.

От мотивите за исканото освобождаване на Желязков става ясно, че председателят на НС не е искал да уважи предложението за почитане на паметта на жертвите на арменския геноцид с едноминутно мълчание.

Според чл. 48, ал. 7 от ПОДНС предложения за почитане на паметта с едноминутно мълчание могат да се правят писмено до 18:00 ч. в деня, предшестващ съответното пленарно заседание.

На 18 април е направено искане за почитане на паметта на жертвите на арменския геноцид на 24 април. 

Въпреки това, на председателски съвет Желязков заявил, че няма да го уважи, защото не било по конкретен
повод. В хода на пленарното заседание днес той обявил, че предложението е недопустимо.

"Текстът формално не въвежда изискване за наличие на годишнина/повод, но дори и да се приеме, че такъв е необходим, за да не се стигне до злоупотреба с това право, то в настоящия случай повод категорично има. 24 април е Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид. Следователно, има повод, има годишнина (от събитията през 1915 г.) и тезата, че минутата мълчание за почитане на паметта не следва да бъде допусната, не намира основание", смятат от ПП-ДБ.