OffNews.bg

Петков за показанията си срещу Борисов: В някои региони 90% от европроектите са с един участник

"В някои региони над 90% от европроектите са с един допуснат участник. Това е очевидна манипулация и липса на контрол по тези одити",  заяви премиерът Кирил Петков, който провери строежа на интерконектора край Комотини.

Той заяви, че показанията му се базират на нов доклад на Министерството на финансите за това как са се разпределяли парите по евросредствата. Разпитът на Петков беше първата част от разследването, в хода на което в четвъртък бяха арестувани Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова. Другата част от разследването е свързана с твърденията на хазартния бос Васил Божков, който твърди, че е рекетиран от бившия премиер, финансов министър и от пиарката на лидера на ГЕРБ.

"Европроектите са концентрирани в много малък брой фирми и някак одитния отдел, който трябва да е пазител на това нещо, под ръководството на Горанов (тогава министър на финансите) не си е свършил работата и едновременно има един човек, който по всякакъв начин иска да каже "аз корумпирах тези хора", ами тези неща като се съчетаят има голяма опасност ако в единия случая да правите корупция, да правите и корупция с евросредствата. Това е хипотезата."

В първоначалното прессъобщение от МВР, в което се съобщаваше за ареста на Борисов, Горанов и Арнаудова, ставаше ясно, че акцията е свързана с проверка на европейската прокуратура за 120 дела за източване на еврофондове. По-късно тази информация беше опровергана. По време на извънредния брифинг в петък Петков заяви, че по случая за ареста на тримата работи и европейската прокуратура. През следващите дни защитникът на Борисов адвокат Менко Менков заяви, че Европейската прокуратура не се занимава с обвинения за рекет (според устава на Европейската прокуратура тя може да разследва измами с евросредства и измами с ДДС на територията на поне две държави членки за размер не по-малък от 10 млн. лв.). Днешното изказване на Петков потвърди, че Европейската прокуратура има право да разследва случая заради предполагаемата измама с одита на еврофондовете.

"Аз съм сигурен, че ако прокуратурата не иска да направи нещо, ще изкара вода от 100 кладенеца" - с тези думи Петков коментира отказа на прокуратурата да образува производство по твърденията на Васил Божков за рекет. 

"Това е невероятно, няма такъв случай в света, в който едни човек е подкупвал, ако се окаже вярно, високопоставени длъжностни лица (...) иска да си признае, иска да разкаже и да имате от другата страна прокуратура, която казва "Ами тази информация не ни интересува", "Ами скайп връзките не са начина, по който се разпитва" и още някакви 1000 оправдания... Това е просто безумно, а и не говорим за малки пари, говорим за ощетяване на бюджета с 550 млн. лв. Това означава, че българският данъкоплатец е платил за тази тишина на прокуратурата над половин милиард лева."

Петков определи прокуратурата като "окупирана институция, която не си върши работата".

Джиповете "Аркад"

Премиерът коментира и открития в дома на пиарката на Борисов джип "Аркад". Той бе категоричен, че няма безплатен обяд и някой е дал тези джипове за нещо. Той заяви, че е назначил проверка по случая.

"Представяте ли си това, което се намира в пиара на г-н Борисов? В гаража да има джип на "Аркад". Тази тръба (интерконекторът не се е построила за 12 години. Руската тръба се построява за три години. И изведнъж остават едни джипове. Единият е просто така останал при мъжа или при самата пиарка на г-н Борисов. Няколко са оставени в Министерството на екологията въпреки че има екологични проблеми, един джип е оставен в Министерството на енергетиката. Кой раздава така джипове, толкова скъпи автомобили просто така?"

"Ние всички като данъкоплатци вероятно сме платили ужасно много за тези джипове. Вероятно струват много повече от реалната им стойност."

Азерски газ през септември

Премиерът увери, че строежът върви по график и интерконектора ще бъде завършен до края на юни. Той прогнозира, че азерският газ ще потече по тръбите през септември. Кирил Петков увери, че днес е обиколил цялото трасе на интерконектора и всички тръби са поставени. По думите му остава поставянето на кабелите и свързването на мрежата.

Той заяви, че по-ниските цени на парното ще са факт заради диверсификацията. По думите му именно заради възможността за азерски газ - който е на цена от 1/3 от руския, който страната купува, България ще е в позиции да преговаря за по-ниски цени с Газпром.

"Ние трябва да сме готови за всякакви сценарии, включително и за ситуация без доставки от Газпром", заяви той и допълни, че ако се оправи ситуацията с войната в Украйна "газът от Газпром ще бъде част от нашия микс" - отхвърляйки твърденията, че България няма да удължи договора си за руски газ.

Петков заяви, че "нова ера на сътрудничеството между България и Гърция започва от енергийния сектор". Той обясни, че България ще внася газ от Гърция и ще има възможност да изнася ток за южната ни съседка с цел предвидимост и конкурентни цени за бизнесите.

Експулсирането на руски дипломати

Премиерът коментира и обявените за персона нон грата руски дипломати, които днес напуснаха страната.

"Не можем да имаме шпиони на друга държава, които да работят срещу интересите на нашата."

Той заяви, че за всички тях има доста конкретни данни от службите. Той обясни, че част от тях са координирали хибридните атаки в България.