Пеевски мълчи на липсата за покана, но Йончева реагира: Радев еднолично руши държавността

Ружа Райчева 10 декември 2024 в 21:35 15924 7
Елена Йончева, евродепутат

Снимка БГНЕС/Надежда Пеева

Елена Йончева

Лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски засега не е реагирал на безпрецедентната липса на покана за консултации на "Дондуков" 2 от страна на администрацията на президента Румен Радев. За сметка на това Елена Йончева, която отскоро е редиците на партията му в Европейския парламент, обвини президента, че "руши държавността". 

Във Фейсбук публикация Йончева, която в първия си мандат като евродепутат бе от групата на Партията на европейските социалисти, пише, че делегацията на ДПС в Европейския парламент (ЕП) категорично осъжда решението на Радев. Йончева се аргументира, че то е в разрез с духа на Конституцията за недопускане на парламентарно представена партия до консултациите за съставяне на правителство.

Ето какво пише тя: 

"Това безпрецедентно решение е стъпка към разрушаване на държавността и подкопаване на върховенството на закона. То е ясен сигнал за налагане на еднолична власт, която потъпква демократичните норми в държава член на ЕС.

По този начин близо 300 хил. български, европейски граждани биват лишавани от политическо представителство. Възнамеряваме да уведомим всички отговорни европейски институции за грубото нарушаване на принципите на политическия плурализъм.

Президентът трябва да олицетворява единството на нацията. Много пъти сме повтаряли тази фраза. Припомняме, че тя е част от основния закон на Република България – чл. 92 ал. 1."

Чл. 92. ал. 1 гласи: "Президентът е държавен глава. Той олицетворява единството на нацията и представлява Република България в международните отношения."

Чл. 99. ал. 1 е следният: "Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство." 

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    4246

    7

    БотоксПутю

    11.12 2024 в 07:16

    Туй на снимката мъжли е или жена?

    3153

    6

    user4eto

    11.12 2024 в 07:03

    Йончева, свинско ли ти е в устата?

    5129

    5

    Mateevk

    10.12 2024 в 23:37

    Не знам дали Радев ще съсипе България, но той я позори! Без значение на кой ред седи в Париж или където и да е другаде. Радев няма позиция, а това, което срича, е изцяло пропутински наратив.

    2970

    4

    Джендо Джедев

    10.12 2024 в 22:41

    Гюнтерчо,

    Чий е Крим, батенце? ;)

    -7700

    3

    Gunteer

    10.12 2024 в 22:05

    Интересно, Радев е оплюван от всички страни, а Макрон го слага на втори ред да стои зад него и Тръмп. Десните, както сами се определят, въпреки че повечето са наследници на номенклатурчици, твърдят, че путинофил. Левите, както сами се определят, въпреки че те са най-бруталните капиталисти от 30 години насам и всички си дължат кариерите след 1989 на ДС, БКП и БСП, също не го понасят, въпреки че уж е путинофил, каквито са те самите. Сега ще влезе някой много умен да ми обясни как нищо не разбирам и Решетников като една Ванга е предсказал, че Радев ще съсипе България. Ама защо дъщерята на Радев живее и учи в България тогава, а децата на всички останали са в чужбина? Защо Елена е в чужбина? Защо не стои в България и да я оправя? Няма такава хранилка като ЕС!

    7266

    2

    динозавър

    10.12 2024 в 22:00

    Тази от руско м.кере стана ДС такова т.е. промяна няма.

    12525

    1

    Trabajo

    10.12 2024 в 21:53

    жалка картинка.
     
    X

    Войните в Африка: Руслан Трад и Камен Невенкин във Фронтова линия 09.12.2025