OffNews.bg

Първан Симеонов: Наивно е да правим нова политическа система

35 години след първия демократичен граждански митинг у нас демокрацията в България отново е в опасност, коментира социологът Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл Болкан" в интервю за БНР.

Той коментира призивите за промяна в политическата система. Според него резките движения в тази посока ще донесат още разочарование. Партийната система трябва да се обнови чрез нови играчи, а не чрез нови форми, смята социологът. "Но да правим нова политическа система, нови правила на играта, това е наивно", заяви той.

По думите му очевидно нов играч ще дойде от средите на президента Румен Радев или това ще е самият президент: "Там стои важният въпрос дали той ще се поддаде на тези внушения да се опита сам да рестартира по някакъв начин системата. Президентът обаче до момента е показал, че по-скоро е системен човек. На страната ни е нужна системност, а не революционност."

Нови правила в Изборния кодекс има смисъл да се напишат, но да засягат процедурата, която брани гласа, а не правила, които променят същността на гласуването. Нужно е бюлетините да се броят по-далече от обсега на секционните комисии. Трябва да има по-малко хартия в целия вот. Очевидно е, че машината работи по-добре при нашите условия. Имаме гетоизирани части на България, коментира още Първан Симеонов.

Симеонов коментира още, че преходът у нас е завършил, България има своята либерална демокрация, има своята пазарна икономика, член е на НАТО и ЕС. Вече не си говорим за преход, а за качеството на демокрацията у нас. Но българите не са доволни: "Българското общество не е доволно по няколко прости причини. Има сериозно социално разслояване, което поражда недоверие към системата. Добавете и загубената национална програма. Ще видите едно общество, което едва понася себе си. (...) Макар и спечелили от прехода, ние се чувстваме едни от най-губещите. Това е една от причините да поставяме под съмнение западната си принадлежност, да поставяме под съмнение демокрацията и да мислим с носталгия за онези времена. Това е самопораждаща се травма и тя е характерна за българското общество не само сега. Ние циклим, това е проблемът."

Според него обществото ни не е били подготвено, че освен демокрация, с началото на прехода ще трябва да гради и капитализъм. :

"Още при договарянето на българския преход на Кръглата маса нямаше яснота за икономическия модел. Истинското раздържавяване беше отлагано 7-8 години. До момента, в който то вече нямаше смисъл, защото индустрията на България се беше обезценила. Никой не беше предупредил българите, че освен демокрация, ние ще строим и капитализъм. Тогава си представяхме, че ей сега ще догоним всичко, което някога се е продавало само в Кореком. Българското общество беше достатъчно наивно, за да не си дава сметка за това".