Партиите заобиколили Радев за посланика в Украйна, Киев възразил за неговия фаворит
Казусът около назначаването на български посланик в Украйна се оказа по-заплетен, отколкото изглеждаше на пръв поглед. Институциите дават противоречива информация около номинациите кандидатурите, а бившият премиер Николай Денков прехвърли топката в полето на бившия външен министър Мария Габриел.
За временното назначение на Николай Ненчев за ръководител на посолството ни в Украйна се разбра на 22 юли, когато председателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси обяви, че бившият министър на отбраната (във втория кабинет Борисов, б.а.) е следващият посланик на България в Украйна.
"Също така, вече имаме одобрен нов дипломатически български представител за Украйна, който също излиза от това министерство - бившият министър Николай Ненчев. Успех на мисията!", каза Паси по време на конференцията "75 години НАТО".
Последва позиция на президента Румен Радев, в която той посочи, че съгласно Конституцията назначаването на посланици се извършва с президентски указ по предложение на Министерския съвет. Така стана ясно, че Радев не е одобрил назначението на Ненчев, а последният заминава благодарение на "вратичка" - назначен е за временно управляващ посолството.
В позицията си държавният глава посочва още, че "по време на правителството "Денков-Габриел" настойчиво му било предлагано да назначи за български посланик в Украйна Николай Ненчев.
Служебният министър-председател Димитър Главчев отрече да има нарушение на Конституцията, като обясни, че Ненчев е назначен за временно управляващ, а временно управляващите посланици нямат нужда от препотвърждаване и издаване на указ от президента.
Днес, преди заседанието на Министерския съвет, Главчев обясни, че първо е проведен вътрешен конкурс за посланик в Украйна, на който никой не се е явил, а след това на външен конкурс Ненчев е участвал и го е спечелил.
След заседанието, премиерът даде брифинг, на който се поправи, че не става въпрос за вътрешен конкурс, а за процедура. Той обаче не уточни дали само Николай Ненчев се е явил на процедурите по избор на временно управляващ посолството в Киев. Той обясни, че се преминавало през няколко процедури - първо се канят служителите на МВнР, а едва след това външни кандидати.
В прессъобщение до медиите, изпратено президентската институция днес, 24.07., се посочва, че "в рамките на съгласувателната процедура за назначаването на нови български посланици през октомври 2023 г. в президентската институция са постъпили редица мотивирани от министъра на външните работи предложения. Сред тях е и предложение за назначаването на друг кандидат за извънреден и пълномощен посланик в Украйна, като държавният глава е уважил мотивите на външния министър".
Името на "другия кандидат", получил одобрение от Радев, не се цитира.
Справка в архива на OFFNews показва, че на 18.10.2023 г. тогавашният външен министър Мария Габриел е коментирала пред медиите, че МС е решил да предложи на президента да назначи шестима нови посланици. Сред тях е дипломатът Петър Танев, който е предложен за посланик в Киев. Към днешна дата петимата дипломати ръководят дипломатическите си мисии.
- Париж - Радка Балабанова
- Камбера - Енчо Димитров
- Лондон - Тихомир Стойчев
- Сеул - Петър Крайчев
- Джакарта - Таня Димитрова
Тогавашният премиер Николай Денков обаче отрече МС да е обсъждал Танев и Ненчев за посланици в Украйна. Днес той прехвърли топката в полето на Мария Габриел.
"Обсъжданията на дипломати са между Външно министерство и президента като предварително съгласуване, така че Мария Габриел е говорила с президента по тази тема. През МС не е минавало решение, с което да се предлага посланик, защото не е внесено такова от външно. Не искам да коментирам повече. Това е въпрос, който Мария Габриел и президентът са обсъждали", каза Денков.
Справка в сайта на МС обаче сочи, че в протокола от заседанието, проведено на 18.10.2023 г., проект за решение за назначаването на Петър Танев за посланик в Киев е одобрено.
В деловодната система на Министерския съвет на 23 октомври 2023 г. обаче са изведени четири решения на кабинета за предложение до президента за издаване на укази за освобождаване и назначаване на извънредни и пълномощни посланици в четири от шестте държави, изброени и от Габриел, но не и в Украйна.
Междувременно, в. "24 часа" пише, че Киев е възразил неофициално срещу назначението на Петър Танев, който бил харесан от Радев, но според украинските власти е проруски настроен, а и съпругата му била с руски произход. Изданието цитира източник от предишния кабинет, според когото именно заради това България е потърсила друг кандидат.