Организаторите на Webit предложили на правителството на Денков да купи 4500 билета за по 500 лева
Организаторите на фондация Webit предложили на правителството на Николай Денков да купи 4500 билета за по 500 лева за фестивала на 23-24 октомври в София.
Това стана ясно от прессъобщение на Министерския съвет след проведена среща между министерствата на икономиката и индустрията, на иновациите и растежа и на образованието и науката с организаторите на Webit.
Пред седмица изпълнителният председател на фондацията Пламен Русев алармира, че "бездействие на държавната администрация въпреки поет ангажимент България да е страна партньор в тазгодишното издание на Webit е на път да се превърне в международен скандал, в който важни и влиятелни хора ще се почувстват излъгани".
По думите му държавните институции дори не отговарят на кореспонденцията с организаторите, макар че през януари тази година Министерският съвет е взел решение Българската държава да участва като страна партньор. Целта била развитието на "Бранд България", а форумът Webit е приел ролята на основен двигател и е поел ангажимент да привлече стотици медии, представители на правителства от Европа и света и големи инвеститори в България.
Два дни по-късно дойде и отговор от служебния премиер Димитър Главчев, според който през януари от Webit се договорили за "официален прием на министър-председателя" по време на събитието, до който достъп да имат хората с "Platinum ticket". "Продажбата на билети на стойност до 3000 евро без ДДС категорично и по никакъв начин не може да бъде обвързвана с възможност за участие в официален прием на министър-председателя", пишат от Министерския съвет.
Главчев допълва, че настоящото служебно правителство не се е договаряло за участие във форума.
Сега от Министерския съвет съобщават, че правителството предлага да подкрепи международното изложение, като заплати сумата по наемане на Националния дворец на културата, избран за провеждане на изложението от WEBIT фондация, в размер на 350 000 лв.
През януари тази година Министерският съвет е възложило организацията по участието на България като официална страна–партньор да се осъществи от Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката. През февруари за целта са одобрени допълнителни разходи в размер на 4 700 000 лв. по бюджета на трите ведомства.
Представители на трите министерства са провели днес среща с организаторите на WEBIT, на която е обсъдено, че средствата, които ще бъдат изразходвани от държавния бюджет, трябва да бъдат намалени. Очаква се официален отговор от организаторите.
"Изменението в планираното партньорство на държавата за изложението се налага заради неяснота относно първоначалната концепция по организирането на участието на България и свързаните с това затруднения по отношение на поетите ангажименти от трите отговорни институции", пишат още от МС.
От съобщението става ясно, че до момента от страна на WEBIT не е постъпвала документация с конкретни технически параметри за прецизиране на отделните дейности, което затруднява организирането на участието на страната и възпрепятства обоснованото разходване на държавни средства от такъв мащаб.
Изложението е включено в проекта на календар за 2024 г. на инициативата Бранд България, като общата визия за популяризирането ѝ в рамките на този календар не е разработена и разписана. Към момента инициативата Бранд България е преустановена, което е наложило да се преразгледа необходимостта от финансиране от страна на държавата в такива размери на събитието.
С решението на МС от началото на годината е предвидено всяко едно от трите министерства да сключи договори за наем на площ за изграждане на три щанда, като средствата са в размер на 350 000 лв. за площ от 500 кв. м и съответно 700 000 лв. за площ от 1000 кв. м.
Тези суми е било планирано да се заплатят извън средствата за наем на НДК.
"Посоченото обстоятелство противоречи на всички нормативно установени изисквания и правила за разходване на публични средства и не предполага самостоятелно наемане на площ от страна на трите ведомства, още повече че в посочените суми не се включва изграждане на щанд и неговото вътрешно оформление. Не е ясно и дали фондация WEBIT е включила други ангажименти в посочените суми", категорични от Министерския съвет.
Друг ангажимент е закупуването на общо 4500 билета за участие във форума, включително на ученици, учители и студенти. Организаторът предложил цена на билет за събитието в размер на 500 лв.
Едновременно с осигуряване на изложбена площ и наем на НДК, Министерството на икономиката и индустрията e трябвало да осигури видео техника, обзавеждане, печатни материали, транспорт, хотелско настаняване и кетъринг. Осигуряването на дейностите е планирано в размер до 700 000 лв.