Нова рокада в кабинета: Борисов смени зам.-министър в МОН
Нова рокада в правителството направи премиерът Бойко Борисов. Този път си отива не министър, а негов заместник.
Промяната е в Министерството на образованието и науката. Смененият зам.-министър е проф. Иван Димов, който наблюдаваше ресор наука. На негово място Борисов назначава Карина Ангелиева, досега - съветник към Постоянното представителство на България в ЕС. Там е отговаряла за европейските политики в образованието и научните изследвания. Била е главен директор на „Структурни фондове и международни образователни програми” към Министерството на образованието и науката и директор на Съвместния иновационен център към Българската академия на науките.
Завършила е магистърски степени по европейска интеграция и съвременна история от Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Проф. Димов остава съветник в екипа на образователния министър Красимир Вълчев.
Промяната не е свързана с оставките на тримата министри, поискани в края на миналата седмица от премиера във връзка с трагедията край Своге, увериха от министерството.
"Карина Ангелиева има експертиза в областта на управлението на средствата от ЕС и научните изследвания. Тя е работила в ресорните дирекции на МОН, както и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и като директор на Съвместния иновационен център към Българската академия на науките.
Назначаването на заместник-министър с експертиза и отговорности едновременно в областта на управлението на средствата от ЕС и научните изследвания беше планирано още в началото на мандата на настоящото ръководство на Министерството на образованието и науката, но поради липсата на подходяща кандидатура и ангажираността на г-жа Ангелиева с председателството, се случва сега", обясниха от МОН пред OFFNews мотивите за избора на Ангелиева за поста.
Проф. Димов идва от Българската академия на науките. Там председателства Научния съвет на Института по информационни и комуникационни технологии към БАН. От 1996 до 2004 г. бе директор на института.
Има разработки на математически модели в областта на екологията и климатичните промени, известен е и с методите си по финансова математика или т.нар. методи „Монте Карло“.
Лектор е в Университета в Рединг, Великобритания, School of Systems Engineering, ACET Center в периода 2005-2007.
Участвал е в разработването на европейски проекти за създаването на центрове за върхови постижения и е международен оценител по проекти на НАТО.
Завършил е висшето си образование в Московския изследователски университет - магистър инженер по електронна техника.