Нека първо да гласуваме закони и решения, а после да водим разговори за втория мандат, каза Кирил Петков
Една декларация няма да промени нищо, тук искаме реални реформи, гласувани решения преди разговори за правителство. Това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Кирил Петков пред журналисти, след като по-рано днес от парламентарната група на ПП-ДБ се срещнаха с президента Румен Радев, за да обсъдят политическата ситуация.
Това ще предопредели втория мандат - или има гласувани закони, или връщаме мандата празен, каза Кирил Петков.
Той заяви, че от ПП-ДБ са взели решение, че ако мандатът бъде даден тази седмица, той ще бъде върнат неизпълнен. Петков заяви, че от ПП подкрепят ДБ за тази декларация. Скептични сме, че има такова мнозинство в парламента, добави той.
"Какъв е смисълът да се предлагат министри, премиер, ако нямаме работещ антикорупционен орган? Кой ще следи тези министри дали ще си вършат работата добре? Какъв е смисълът да говорим за правителство, ако съдебната система продължава да не работи?", попита още Петков.
Той посочи, че създаването на антикорупционната комисия изисква 160 гласа, като за да се случи, трябва да има "национална отговорност". Трябва да имаме поне една институция, която да покаже, че се бори с корупцията, в противен случвай ще си ходим от избори на избори. Ако нямаме институции, които да работят , България е в омагьосан кръг, каза Петков.
Той отбеляза, че декларацията на ПП-ДБ ще бъде изпратена до всички.
В профила си във Facebook той написа изявление, което OFFNews публикува без редакторска намеса:
"Повече от спорно е какво може да очакваме от 50тия парламент. Към този момент, нищо не подсказва, че в този парламент има мнозинство за истинска промяна. Затова, ако Президентът Радев ни връчи мандата тази седмица, Продължаваме Промяната предлага да върнем папката празна.
Нека си говорим честно. Защо тежестта на държавата пада пак върху нас? Та нали другите са отговорни, стабилни, опитни, а все не успяват да съставят кабинет. Бяхме в същото положение в миналото народно събрание. Пак първите не направиха нищо и цяла България очакваше от нас редовно правителство. Всички партии се изредиха да заявяват готовност да работят с нас, въпреки че месеци наред ни плюеха и обиждаха. Tрябваше ли два пъти да бутат две редовни правителства? Какво успяхa да направят след като ги бутнаха? Как това помогна на българските граждани?
Вече не вярваме на обещания.
Вярваме само на дела.
Ние не искаме нито власт, нито постове. Въпросът е как да извадим България от този омагьосан кръг, в който страната е поставена в оковите на корупцията, на зависимостите, на страха.
Ако сега сменим едни министри от служебното правителство с други министри от техническо правителство, ще променим ли нещо? А ако отидем на 7 или 8 избори? Вярваме ли още, след 30 години чакане, че някой спасител ще дойде и ще ни оправи? Нито в единия случай, нито в другия, нещо ще се промени!
Какъв е планът за България? Колко още парламента и избори ни трябват, преди да осъзнаем, че без закони и независими регулатори, които наистина да спрат корупцията и кражбите, България ще остане бедна? Че ако не си оправим съдилищата и прокуратурата, няма как да има справедливост за хората? Колко още парламента ни трябват, за да спрем колекторските фирми да тормозят хората, които са затънали в дългове?
Ще подкрепим нашите колеги от Демократична България и Декларацията за излизане от политическата криза в 50-ото Народно събрание, но това не е достатъчно!
Лято е, но ние трябва да запретнем ръкави и да свършим тежката работа в парламента. Няма да говорим за министри и постове, няма да говорим за сглобки и коалиции. Трябва да започнем да решаваме тежките проблеми в обществото и икономиката на България. Тези 7 закони и решения - не са политически, те са национални задачи. За някои от тях трябват 160 гласа. Няма партия или коалиция, която да има 160 гласа.
Или всички в този парламент започваме да работим за реалните проблеми на хората, вместо да ходим на море, или този парламент да се разтурва и да ходим на избори.
Нека видим кой, кой е в този парламент. Нека видим кой е за корупцията и кой е против. Нека видим кой е за работещи съдилища и кой е против? Кой защитава колекторите и кой застава на страната на хората!
Ако гласуваме и приемем тези 7 закони и решения, България ще бъде различна.
Само след като сме успели да свършим тази работа, има смисъл да водим разговор за втория мандат. Ако парламентът няма мнозинство за промяна, тогава да ходим на избори, но поне българите ще знаят кой от коя страна е и дали иска да реши техните проблеми. Кой иска да ги краде и кой не. Кой защитава корупцията и кой иска да се бори с нея.
Така че първо гласувани закони и решения, после разговори за втория мандат."