Нейнски: Изборният кодекс дискриминира българите в чужбина
Един закон не може да обслужва партийни интереси. Има много противоречия в приетите текстове в изборния кодекс. Не може и една националистическа формация да определя дневния ред на държавата.
Това заяви посланикът на България в Турция Надежда Нейнски по повод приетите промени в Изборния кодекс по бТВ. Тя подчерта, че увеличаването на гласуващите трябва да е национална кауза, а решението зад граница да се гласува само в посолствата и консулствата ограничава правото на българите в чужбина. Те всяка година внасят 3 милиарда в България. Те дотират икономиката, привличат чуждестранни инвестиции, обясни тя.
Ако това решение се запази, това означава, че в Турция ще се гласува само в 4 секции – в Одрин, Истанбул, Бурса и Анкара. Между 50 000 и 70 000 души гласуват обикновено в страната, заяви Надежда Нейнски.
Според нея въпросът с електронното гласуване е ключов, но има нежелание то да се въведе в България. „То ще реши голяма част от въпросите, които се поставят в момента – и с фалшификациите, и с мотивацията”, аргументира се тя.
Официално няма забрана български политици да влизат в Турция, подчерта още посланикът ни в Анкара.
Една от големите въпросителни на предстоящите избори ще е да се види как ще се разпредели вотът между ДПС и новоучредената ДОСТ на Лютви Местан, каза още тя.
В този момент България трябва наистина не само да покаже стабилност и сила тук, но и характер в дебатите, които се отнасят до региона и до Европа, заяви още Надежда Нейнски.
Споразумението между ЕС и Турция не е перфектно, но трябва да му бъде даден шанс, защото по-добро от това на този етап не е създадено, каза още дипломатът ни.