Не трябва да се купуват оръжия на килограм, обяви Борисов
Не смятам, че е нужно всяка държава да купува оръжия от "щанда на килограм", може и колегите от НАТО, а и колегите в ПЕСКО да направят много по-точен разчет за коя държава какво би било приоритет. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на неформалната среща на министрите на отбраната в ЕС.
Ние сме на Черно море, с Гърция сме на южната граница, за всяка една държава какъв да бъде акцентът, какво да й се даде да произвежда, за да може да запази своя отбранителен капацитет, учените и инженерите си, които работят в тази промишленост. И, разбира се, да ни гарантират общата сигурност, продължи той.
Борисов посочи общата европейска отбрана, заделяните фондове, усилията, които се влагат, като положителна стъпка напред, но не и всичко, което може да се постигне.
По думите му изискването на НАТО страните членки да отделят по 2% от БВП му изглежда много.
Във военната индустрия, в кооперирането между отделните държави, в кооперирането по отделните видове и родове войски и съответно техниката, която е необходима за тях. Два процента от БВП са много пари и годишно сигурно, ако погледнем бюджета като БВП на всички държави, ще излязат трилиони за въоръжение, коментира премиерът.
Той подчерта, че в Европа се произвежда една от най-добрите военни техники в сферата на сухопътните войски, на бронираните машини, авиацията, ракетите, и ако нещо може да развива нашия потенциал, да открива работни места, парите да остават в европейската икономика, това би било добре за всички.
Борисов призова да се положат усилия за нормализиране на отношенията с Турция. По думите му, ако това не се случи, ще има рискове.
"Ако Турция е толкова неприемлива - това е най-силната военна машина в южният фланг на НАТО, така че трябва да положим усилия и в политически план да се нормализират отношенията, защото иначе рисковете в тази част на Европа, Балканите, включително Гърция и Кипър, стават много сериозни", заяви Борисов.