Не се разбраха за секциите в чужбина, референдумът на Слави може с вота
След над два часа разговори партиите от управлението и премиерът Бойко Борисов се разбраха за спорните точки в промените на Изборния кодекс. Единствената точка, по която няма пълен консенсус, е тази за секциите в чужбина.
Това стана ясно от общ брифинг на ГЕРБ, РБ, АБВ и ПФ след среща с премиера Бойко Борисов в парламента.
Те обявиха, че референдумът на "Шоуто на Слави" може все пак да се проведе с президентските избори. Това обаче ще зависи от държавния глава. Управляващите се договориха президентът да решава дали даден референдум да бъде проведен отделно или заедно с предстоящи избори.
Има отстъпки и по отношение на задължителното гласуване. Дерегистрацията на негласувалите няма да става още на след първия вот. Вместо това хората, които не са отишли до урните, ще бъдат заличавани от списъците едва когато не са отишли да гласуват на два последователни национални избора от един вид - например на два вота за президент.
Единствената тема, по която няма пълен консенсус е гласуването зад граница, където беше прието избирателни секции да има само в посолствата и консулствата. Управляващите обявиха, че ще търсят по-балансиран начин за организирането на вота в чужбина. Реформаторите предлагат в преходни и заключителни да бъде записано, че ще може да има до 50 секции извън политическите представителства. Патриотите обаче имат резерви за предложението и обявиха, че си запазват правото да дадат своя идея.
Според РБ това предложение ще реши проблема, защото на последните избори в САЩ секциите са били около 36, а в Англия - 40.
"Много моля тези, които се упражняват по темата да не правят импровизации. Казал съм го много пъти, ще го кажа за последен път. Целта да се контролират секциите извън посолствата е не да ограничим някого, а да пазим националната сигурност на България.Има фактори, които чрез гласуването в чужбина влияят на политическия живот в у нас. Не се притесняваме от българите в Америка или Европа. притесняваме се от едни хора, които гласуват под диктовка", коментира Каракачанов.
Управляващите все още са единодушни и по консенсусите, които постигнаха миналата седмица - местни коалиции ще има, опцията "не подкрепям никого" няма да надува бариерата от 4% за влизане в парламента, ще се обявяват социологически изследвания по време на предизборната кампания.
Днес на срещата ГЕРБ, РБ, АБВ и ПФ са се разбрали предизборната кампания да остане 30 дни, а не както от партията на Борисов искаха - 21 дни.
"Всички партии и предизборни щабове ще са в правото си кампанията да е 30 или по-малко дни. Колкото те преценят, че е добре", каза Цветанов.
ГЕРБ, РБ, АБВ и ПФ са се разбрали местните коалиции вече няма да имат имена - те ще носят имената на всички партии, които влизат в тях.
"Това е формата и начинът да знаем кои са партиите, които подкрепят и формират тази места коалиция, но да ограничим възможността за тези коропративни политически коалиции, които се създават на местно ниво", обясни Цветанов.
Управляващите са се съгласили и да се работи и по предложенията на РБ за машинно гласуване в повече секции и за машинно преброяване на хартиените бюлетини. Министърът на икономиката Божидар Лукарски ще трябва да провери какви са техническите възможности машинно гласуване да има в 500 и не по-малко секции. Той ще трябва да търси възможност и за въвеждането на машинно преброяване.
От АБВ след срещата обявиха, че са постигнали селите си. Реформаторите пък заявиха, че са доволни от напредъка в разговорите между партиите в управлението.
"Когато се търси единно решение, то може да бъде намерено, стига да има добронамерено отношение", каза след срещата Борисов.