На първо четене: Парламентът улесни трудовата миграция
Със 122 гласа "за", 34 "против" и 2 "въздържал се" парламентът прие на първо четене промените в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
В законопроекта, внесен от "Демократична България", се предлага улесняване на достъпа до пазара на труда в страната на висококвалифицирани специалисти - граждани на страни извън ЕС в условията на динамични миграционни процеси, демографски предизвикателства и променен пазар на труда.
С промените се разширява приложението на „Синята карта на ЕС“ и се облекчава недостигът на работна сила.
От Министерството на труда и социалната политика в комисия се обявиха срещу промените, защото в текстовете имало процедурни и технически недостатъци, няма таблица за съответствие с европейското право, както и имало изменения, които не отговарят на европейска директива. От МТСП са на мнение, че с промените се въвеждат съществени изменения в законодателството, като най-много те са в Закона за чужденците.
Формацията на Костадин Костадинов се опита да бойкотира проектозакона. През деня на няколко пъти от "Възраждане" опитаха да отложат точката, а когато се стигна до нея, поискаха 30-минутна почивка. След края ѝ взаимно си правеха реплики. Според парламентарната група законопроектът бил заплаха за националната сигурност, защото в него се давала възможност на бежанците от Украйна да работят у нас и това щяло да остави българите без работа. Бе поискан и максимано най-дългият срок за предложения между двете четения - 21 дни, но предложението не бе прието.
Даниел Лорер от ПП цитира изследване, според което на българските работодатели им липсват 200 хил. работещи. "Съпротивата срещу този законопроект е съпротива срещу икономическия растеж на България", заключи той.
Така, само няколко часа преди Бъдни вечер, приключи последното пленарно заседание на парламента за тази година.