Младежите от БСП-София се обявиха в подкрепа на Калоян Паргов
Ние от Градския съвет на Младежкото обединение в БСП-София не сме съгласни с решението на Националния съвет на БСП за отстраняването на Калоян Паргов от поста му на градски председател. Решения относно ръководството на нашата софийска партийна организация трябва да се взимат от нея самата, а не насилствено от ръководството на партията – без диалог и реален разговор. Това се казва в позиция на младите социалисти от София.
Те посочват, че в продължение на почти 10 години Младежкото обединение в БСП-София работи активно, последователно и в синхрон с ръководството на БСП-София и в частност председателя на ГС на БСП-София Калоян Паргов.
„През всички тези години ние винаги сме получавали желаната подкрепа и разбиране от страна на тясното ръководство в БСП-София. Всеки един проблем, който сме срещали по този дълъг съвместен път, е посрещан с разбиране“, заявяват от ГС на Младежкото обединение в столицата.
Те искат Националният съвет на БСП да преразгледа своето решение и призовават за това на Калоян Паргов да не бъде налагана мярката за забрана за вземане на каквито и да било партийни длъжности. „Нашето предложение към НС на БСП е да насрочи дата за свикване на Градска конференция, която да преразгледа поведението на председателя Калоян Паргов и да вземе решение по така създалия се казус, предизвикан от подписите на 31 от 79 членове на Градския съвет на БСП-София“, се казва в позицията на младежите.
„Това да можеш да избереш кой да те ръководи е основен принцип на демокрацията и ние от Градския съвет на Младежко обединение в БСП-София настояваме той да бъде спазен. В противен случай рискуваме легитимността на следващия председател“, категорични са от Младежкото обединение в Софийската организация на БСП.
Пълният текст на позицията:
П О З И Ц И Я
на
Младежко обединение в БСП - София
относно отстраняването на председателя на ГС на БСП – София Калоян Паргов
В продължение на почти 10 години Младежкото обединение в БСП – София работи активно, последователно и в синхрон с ръководството на БСП – София и в частност председателя на ГС на БСП – София Калоян Паргов. През всички тези години ние винаги сме получавали желаната подкрепа и разбиране от страна на тясното ръководство в БСП – София. Всеки един проблем, който сме срещали по този дълъг съвместен път, е посрещан с разбиране. Всеки път, когато е имало разминавания или търкания между градското ръководство на БСП – София и това на Младежкото обединение в БСП – София, винаги вратите в централата на „Леге“ 10 са били широко отворени за нас и диалог е бил възможен. Там на вътрешнопартийни форуми са се решавали всички проблеми, търкания и спорни казуси, които са възниквали. Чрез диалог винаги сме постигали решение на всеки един проблем, пред който сме били изправени. Калоян Паргов винаги е държал на добрата комуникация с Младежкото обединение в БСП – София и е работил за това да има разбиране, приемственост и диалог в софийската градска организация.
Ние от Градския съвет на Младежкото обединение в БСП – София не сме съгласни с решението на Националния съвет на БСП за отстраняването на Калоян Паргов от поста му на градски председател. Решения относно ръководството на нашата софийска партийна организация трябва да се взимат от нея самата, а не насилствено от ръководството на партията – без диалог и реален разговор. Основен принцип на социализма и демокрацията като цяло е “Vox Populi, Vox Dei!”. Ръководството на всяка една организация в партията се избира и коригира отдолу нагоре, а не обратното, както се случва в момента. В София всичко започва с Основните партийни организации, минава през 24-те районни конференции и стига до Градската конференция. На нея преди малко повече от година бе избран Калоян Паргов за председател на ГС на БСП в София и сегашният състав на същия този орган. Градската конференция е легитимен и демократично избран орган, представляващ мнението на всички 24 районни организации на БСП в София. Младежкото обединение в БСП – София е категорично против натиска, който се налага над софийската организация и в частност върху нейния лидер - Калоян Паргов.
Именно заради това ние не сме съгласни Националният съвет на БСП да отстранява от длъжност, който и да било от градските и областните председатели на партията, защото няма как да има по-обективно наблюдение над местните организации от това на техните членове. Ние не искаме друг да избира кой да ни управлява. Това решение е редно да остане в София. На нас ни изглежда меко казано притеснително, дори опасно, национален орган на партията да се намесва по толкова рязък начин в работата на местните структури. Сигурни сме, че ако основите на демокрацията бъдат нарушени по същия начин на държавно ниво, много от членовете на НС на БСП ще бъдат изненадани и отвратени от това потъпкване на свободите ни като граждани. Както Народното събрание не може да назначава и премахва общински кметове, така и Националният съвет на БСП не бива да има такива правомощия над лидерите на местни организации.
Обръщаме се към Националния съвет на БСП да преразгледа своето решение и призоваваме за това на Калоян Паргов да не бъде налагана мярката за забрана за вземане на каквито и да било партийни длъжности. Нашето предложение към НС на БСП е да насрочи дата за свикване на Градска конференция, която да преразгледа поведението на председателя Калоян Паргов и да вземе решение по така създалия се казус, предизвикан от подписите на 31 от 79 членове на Градския съвет на БСП – София. След изчерпателен анализ и необходимата широка дискусия по темата трябва да бъде предоставена възможността на делегатите на Градската конференция да вземат обективно и подкрепено от достатъчно факти и изказвания информирано решение. Това да можеш да избереш кой да те ръководи е основен принцип на демокрацията и ние от Градския съвет на Младежко обединение в БСП – София настояваме той да бъде спазен. В противен случай рискуваме легитимността на следващия председател и окончателното разцепване на столичната партийна организация на БСП. Настояваме да се спрат личните нападки и да започне активна работа за сплотяването на градската организация, за да се явим на предстоящите местни избори обединени.