OffNews.bg

Мирчев: Ако отидем на избори през март, губим шанса да влезем в еврозоната през 2024 г.

Ако има нови предсрочни избори през март, България ще загуби окончателно възможността да влезе в еврозоната на първи януари 2024 г., заяви пред БНТ депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев.

По думите му ако няколко месеца няма да има парламент, то няма да има и физическото време да се приемат всички необходими законопроекти за приемането на еврото. По думите му същото важи и за влизането в Шенген. Според него трябва да се направи сериозен опит за излъчването на кабинет с втория мандат на ПП.

"Ако го сравним с филм - кастингът е лош, обаче от лошия кастинг имаме опция за по-лош кастинг. Можем директно да отидем в Боливуд, където кастингите са още по-лоши и от тук. Ако стигнем дотам, да направим за 23 месеца пет пъти избори, не е ясно с какви аргументи какво ще се промени. Защото, да - вторият мандат е лош вариант, третият мандат е още по-лош вариант, обаче нови избори са най-лошият вариант, който е възможен да ни се случи. Защото едни нови избори през март означава да не влезем в еврозоната през 2024, а почти сигурно и да не влезем в Шенген. Аз се притеснявам много да не изпуснем този шанс сега и затова искам да се концентрираме много върху този втори мандат и да го изпълним."

Мирчев каза още, че вече ПП и ДБ работят по проектодекларацията за основните приоритети на следващия кабинет, която вчера бе предложена на пърната среща между партиите и кандидата за премиер акад. Николай Денков.

Депутатът заяви, че основната разлика между номинациите на проф. Николай Габровски и акад. Николай Денков за премиер е политическата отговорност. По думите му ПП носи политическата отговорност, издигайки Денков.

Според Мирчев проблемите с върховенството на закона са причината да останем извън Шенген. Този критерий отсъства от техническите изисквания, защото според Мирчев никой не си е представял, че една държава може да е член на ЕС и да има порблем с върховенството на закона. Той добави, че именно съдебната реформа остава основна разграничителна линия между ГЕРБ и ДБ.

"Протегнатата ръка на ГЕРБ (за съдебната реформа) е плод на колективна халюцинация - чуваме я по медиите, но не я виждаме. Когато трябва да гласуваме антикорупционно законодателство, не ги виждаме. Механизмът за контрол на главния прокурор мина през всички европейски организации, значи Европа каза "да", но на това Народно събрание му е много трудно да го гласува", изтъкна той.

Относно поисканото от БСП вето върху военната помощ за Украйна той заяви:

"БСП е в тежко съревнование с "Възраждане" за едни хипотетични техни избиратели. Споразумението за предоставяне на оръжие е абсолютно конституционно. Това поставя България на страната на цивилизоваността. БСП взеха остър завой по начина, по който се държат. Защо това е важно правителството да взима самостоятелни решения, ами може следващите месеци да няма Народно събрание, може да има преговори по получаване на заместваща военна техника и правителството трябва да е гъвкаво и да може да реагира."