OffNews.bg

Месечни бонуси за една година: 600 лева за лекар, 360 за мед. сестра и 120 за санитар

От 1 януари до 31 декември всеки лекар, медицинска сестра и санитар, работещи в болница, независимо дали е частна, държавна или общинска, ще получават допълнително възнаграждение всеки месец. Увеличението ще е различно - лекарите ще взимат по 600 лв. върху заплатата, медицинските сестри - 360 лв., а санитарите - по 120 лв.  

Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов пред бТВ. 

По думите му ние сме длъжници на тези хора, защото "въпреки лошото възнаграждение на някои места, те не се отказаха".

На въпрос как се лекува министър-председателят Бойко Борисов здравният министър уточни, че това е лична информация, но може да каже, че премиерът се лекува, както всички останали граждани и че именно на Борисов са думите: "Каквото е за всички, това е и за мен".

Ангелов добави още, че първият му телефонен разговор с министър-председателя е бил в 3 сутринта, като за деня са се чули около 10 пъти, за да обсъждат проблемите и техните решения относно разпространението на COVID-19.

Зелени коридори

Проф. Ангелов каза още, че категорично няма да се въвеждат нови мерки, защото "най-важните, които дават резултат, са елементарни и са в сила - носенето на маски и дезинфекция".

Единствената мярка, която ще бъде въведена, е за т.нар. "зелени коридори", т.е. хората над 65-годишна възраст и тези с хронични заболявания да пазаруват в определен диапазон. 

"Именно за тях трябва да мислим", каза ресорният министър. 

Костадин Ангелов обясни, че в България има места, където има проблеми - това са София, Шумен, Бургас и Враца:

"Ние знаем за тях, подпомагаме ги, но където хората не разбират ефекта от тези мерки, резултатът е лош".

"Не е въпрос да се разпишат заповеди. Много важно е хората да разберат, че всичко, което се случва, е облечено в разум и той е насочен единствено и само да съхрани живота и здравето на българите. Важно е държавата да бъде стабилна, хората да бъдат спокойни, че нещата са предвидими. Мерки, взети с разум, дават резултат", каза Ангелов.

Той обясни, че в началото сме били затворени, защото "укрепвахме системата, не знаехме какво е, но стана ясно, че със затваряне няма да спрем вируса".

Дистанционно обучение

"Много е важен локалният подход, защото има училища, където няма нито един заболял и тогава там постъпваме несправедливо. Присъственото обучение е незаменимо, същото се отнася и за студентите", заяви Ангелов.

По думите му е важно да има гъвкавост при вземането на решения, защото лутането няма да доведе до печеливш резултат:

"Дори да затворим сега, няма да има ефект. Заболяването вече се разпространява дифузно и ние може само да контролираме неговото разпространение".