Манолова: Премиерът да плати топломерите и водомерите на хората
След като Борисов и министърът на енергетиката задължават хората да си купят водомери, топломери и измервателни уреди за 100 млн. лв., тогава е справедливо премиерът да им ги плати.
Това заяви председателят на Гражданската платформа „Изправи се.БГ" Мая Манолова в свое становище, изпратено до Министерството на енергетиката и до енергийния министър Теменужка Петкова.
То е по повод изменения в Закона за енергетиката, с които след 25 октомври 2020 г. поетапно да се въведе месечно отчитане на потреблението на топлинната енергия в имотите на потребителите. Отчитането ще става с измервателни уреди, които хората трябва сами да си платят. Промените в закона се правят през преходните и заключителни разпоредби на друг закон – Закона за енергийната ефективност.
Настояваме правителството на г-н Борисов, щом предлага такива разходи за обикновените хора, да им осигури средства от държавния бюджет, с които да бъдат закупени и монтирани нови топломери, водомери и индивидуални разпределители, се казва още в становището на Манолова.
Според експерти на „Изправи се.БГ" в следващите до две години гражданите, които са на централизирано топлоснабдяване, трябва да направят непредвидени разходи за 100 млн. лв. за нови устройства.
От Гражданската платформа сравняват това с Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилища, също платена от бюджета.
Средно на едно домакинство новото изискване означава непредвидени задължителни разходи от минимум 300-400 лв. в условията на тежка икономическа и социална криза след COVID-19. В частичната оценка за въздействие няма направен анализ ще има ли и какви социални негативни въздействия за битовите потребители на топлинна енергия и колко ще се увеличат таксите за дялово разпределение, посочва още Манолова.
В момента в повечето сгради - етажна собственост, уредите за дялово разпределение се отчитат един път в годината и съответно разходите са по-малко.
Манолова и екипът й уточняват, че държавите членки на Европейския съюз може да не въведат в срок до 1 януари 2027 г. задължителното отчитане на измервателните уреди с дистанционно отчитане, ако се докаже, че това не е икономически ефективно, тоест управляващите да не се аргументират с изисквания на ЕС за такова отчитане.
От „Изправи се.БГ" настояват Министерството да изготви анализ, който публично да оповести дали за най-бедните граждани в Европейския съюз е икономически ефективно и социално поносимо задължителното въвеждане на дистанционни уреди за дялово разпределение, което ще струва на хората 100 млн. лв.