Купуваме 98 машини ''Страйкър'' от САЩ за 1,2 млрд. долара
Парламентът ратифицира договорa за придобиване на бойни машини "Страйкър". Договорът е за 98 бойни, разузнавателни и специални машини за близо 1,2 млрд. долара.
От 206 гласували народни представители "за" бяха 148, "против" - 53, а петима се въздържаха. След успешното приемане на законопроекта на първо четене председателят на комисията по отбрана Христо Гаджев (ГЕРБ) поиска договорът да се обсъди директно на второ четене в пленарната зала.
Министерският съвет очаква в кратък срок да се преодолее част от дефицита в сухопътните войски на българската армия.
Договорът е подписан на 26 септември в САЩ и на 17 ноември София. България ще плати първоначален депозит от 263 360 000 долара, след като ратификацията бъде обнародавана в Държавен вестник. Остатъкът от дължимите суми ще се изплащат до 2027 г.
Машините "Страйкър" ще се "асемблират" в България в завода ТЕРЕМ, като 40% от дейностите по тях ще се правят тук. Водят се преговори и за това България да започне да произвеждаме и артилерийски снаряди за машините, които са с калибър, различен от традиционния за българския военно-промишлен комплекс.
Министърът на отбраната Тодор Тагарев благодари на депутатите, че днес парламентът ще направи малък празник за сухопътни войски, които от 35 години очакват нова техника. Той изтъкна, че принципът на този вид договори е плащането да приключи преди доставката на последните машини.
"Договорен е най-добрият за нас вариант, като сме отчели възможностите за плащане от страна на Министерството на финансите", увери Тагарев.
Очаквано, от опозицията се обявиха против договора по време на дебатите. Румен Гечев от БСП заяви, че този договор е унизителен и оскърбителен заради финансовите си параметри.
Димо Дренчев от "Възраждане" каза, че такива машини ще се произвеждат и в България, за да се продават на натовски армии. Неговият брат Николай Дренчев ("Възраждане") заяви, че с този договор се "купува пауза в Магнитски". По думите му е абсурдно това, че "Страйкър" работят с калибър, различен от приетия в България. "Не купуваме бойни мощности, а купуваме "конграчулейшън", иронично отбеляза Николай Дренчев.
Валентин Радев от ГЕРБ каза, че тази инвестиция е най-важната, която се е правила в Българската армия от около 10 години.