Кунева: Има само план А - осъществяване на реформите
Времето, качеството и дълбочината на една реформа са еднакво важни. След като веднъж вече е взето решение за съдебната реформа, то трябва да се следва, още повече, че то беше взето с голямо мнозинство и подкрепа в парламента.
Това заяви пред БНР вицепремиерът по европейските политики и председател на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева.
"Аз споделям призивите за бързи резултати и реални действия. Ние нямаме план Б, имаме само план А – реформи и тяхното осъществяване", категорична беше тя.
На въпрос за предложението й от понеделник да могат да се отзовават не само назначени, но и изборни длъжности като кметове и общински съветници, при категорични доказателства за съпричастност към корупция, Кунева каза, че е реалист и очаква резултати да се постигат стъпка по стъпка, като се премине през промени в Конституцията, съдебна реформа и промени в процесуалните закони, които да се променят в посока хората да получават бързо и ефективно правосъдие.
"И сега имаме текст в закона например, че ако си осъден за престъпление, не можеш да заемаш изборна длъжност, но ако става дума за нарушени на административен закон, а не на Наказателния кодекс, Конституцията мълчи", обясни тя.
Вицепремиерът добави, че при корупция в местната власт, конфликт на интереси, лошо изпълнена обществена поръчка, компрометиран избор на изпълнител, корупцията не просто води до парична загуба, а нанася вреди и на бизнеса, и на обществото.
"Идеята е, че когато има установен конфликт на интереси, редно е тези хора да бъдат отстранени от длъжност", категорична бе тя.
Кунева подчерта също, че държи на бързи действия, но и на сигурност, че промените в ЗВС например няма да бъдат спрени от евентуално обжалване с мотив, че не са предвидени в съдебната реформа. "Ние искаме разделяне на ВСС и това решение да е устойчиво, а не след 2-3 години да се върне назад", обясни още тя.
По думите й в не една държава част от магистратурата се избира от парламента или през подкрепа на политически партии, като това важи за част от ВСС, редица държавни органи, включително ДАНС и други институции.
"Въпросът обаче е каква е културата след като изборът е направен - политиците трябва да гарантират независимостта на човека, когото са избрали, а не въпросният човек да им е задължен", категорична бе Кунева.