Кой хвърли камък по Божията любов за семейството бежанци, пита Местан
Председателят на ДОСТ Лютви Местан изпрати декларация до медиите, в която защитава католическия свещеник отец Паоло Кортези, който беше принуден да напусне България след като покани в Белене семейство сирийски бежанци.
Под заглавието "Страшно е, когато духовници си тръгват от България огорчени" Местан задава въпроса дали Кортези си е тръгнал или "България го прогони".
"Няма съмнение, че оттеглянето му не е доброволен акт, а е своеобразна форма на протест, изразен с присъщата на истинския духовник кротост", отговаря Местан в текста и допълва, че "Белене е мрачен ескиз от демократичния портрет на България".
"Един духовен служител на Бога дари подслон на семейство бежанци в Белене и върху него се стовари човешкото несъвършенство – заплаха за живота. Тежко разпятие на човещината ли е Белене, или срив на толерантността и притеснителен трус в човешката любов? Каква е тази „лава“, която клокочи сега в България?", пита Местан и напомня, че Кортези е приел награда от президента Плевнелиев (2012-2017) с думите: "Сега съм българин".
"Кой вдигна ръка срещу Отеца? Кой хвърли камък по Божията любов за семейството бежанци? Каква филтрация тече в Белене? Накъде върви държавата със знаци от Елин Пелин и Белене? Кой ще поеме политическата отговорност за незримата „Инквизиция“ на човешката солидарност?", пише Местан.
"Белене не може да е Ад за демокрацията, нито Чистилище за всеки, който не е православен. Бог е Любов. България не е низвергната Земя.
ДОСТ не приема България да е „разглобена“. Нито да е „Инквизиция“ за Демокрацията. Нито пък „Гулаг“ за толерантността и човеколюбието. Нямаме право на поглед назад и на стъпки обратно", завършва декларацията си той.
В интернет вече започна петиция в подкрепа на католическия свещеник отец Паоло Кортези, който беше принуден да напусне България след като покани в Белене семейството сирийски бежанци с фамилия Албакри.
То е законно у нас, има всички документи за легален престой и е насочено към Белене от Държавната агенция за бежанците. Хората говорят няколко езика и искат да работят тук.
Желанието им да се установят трайно в града обаче не се хареса на местните.
Заради лошото отношение и заплахите, сирийското семейство реши да напусне града. В знак на протест отецът обяви гладна стачка, а Католическата църква спря помощите, които традиционно отпуска за хората в Белене.
Няколко дни след това отецът бе изтеглен от Католическата църква, след като стана жертва на заплахи и обвинения по повод хуманния си акт.
Случаят породи вълна от коментари в социалните мрежи и от страна на политическите партии.
Нова република сне доверието си от кмета на Белене Милен Дулев, който беше издигнат от коалиция от дясноцентристки партии, в която участваше и ДСБ на Радан Кънев.