Кирил Петков: ГЕРБ превръщат правосъдието и бюджета в заложник на политическите игри
Недопустимо е правосъдието и бюджетът на България да бъдат заложник на политическите игри на ГЕРБ, заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков по отношение на вчерашното предложение на ГЕРБ разглеждането на законопроектите да се случи след края на преговорите.
Партията на Бойко Борисов предложи възобновяване на преговорите за съставяне на правителство, но само с "БСП - обединена левица" и "Има такъв народ". За "Демократична България" обаче поставиха условие - "ИК на ГЕРБ възлага на Росен Желязков и Преговорния екип да приемат разговори с "Демократична България", ако от тяхна страна бъде заявена готовност за подкрепа на редовно управление на страната с кандидат за премиер Росен Желязков".
Първата политическа сила се оттегли от срещите с "Демократична България", "БСП - Обединена левица" и "Има такъв народ" в неделя, след като ДБ не приела кандидатите за премиер, които ГЕРБ предлага, а именно Бойко Борисов и Росен Желязков. Тогава от ДБ посочиха, че са научили за прекратяването на преговорите от медиите.
"Недопустимо е това, което се случва в момента. Правосъдието и бюджетът да бъдат заложник на политическите игри на ГЕРБ. Вчера, това което видяхме е, че това как ще гласуват ГЕРБ на второ четене на Закона за съдебната власт, зависило от преговорния процес. Сякаш правосъдието трябва да зависи от някакви преговорни процеси. Не може и бюджетът да не бъде разглеждан в комисия, защото някакви преговори на ГЕРБ не се случвали по начина, по който те искали. Нашите партньори от ДБ също заявиха, че не може да се търгува с правосъдие", допълни Петков в кулоарите на парламента.
След като ГЕРБ постави условие на "Демократична България", десните излязоха с позиция, в която посочиха, че не приемат условието на ГЕРБ Росен Желязков да бъде кандидат за премиер, за да продължат разговорите с първата политическа сила, и призоваха върховенството на правото да не бъде разменна монета в преговори за съставяне на кабинет. Малко по-късно депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов главен прокурор.
Във връзка с приетия на първо четене законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и бюджетите на ДОО и НЗОК, бившият финансов министър Асен Василев заяви, че от ПП-ДБ предвиждат да направят редакционни промени, с които да продължат политиките, заложени в бюджета за 2024 година.
Според него в закона трябва да се направят такива корекции, че да се продължат политиките от изминалата година.
"Опитваме се коригираме удължителния закон и да подготвим и следващия редовен бюджет за 2025 година да бъде по политики, така че от самото начало да се знае за какво се дават парите", заяви Николай Денков.
С т.нар. удължителен закон за бюджета се гарантират заплатите, пенсиите и всички социални плащания. Така разписан, законопроектът трябва да остане в сила до края на март.
В него изрично е записано, че няма да действа повече от три месеца, тоест ако няма редовно правителство и ако депутатите не приемат бюджет през март, отново ще трябва да се съберат и да гласуват удължаване на срока, без да променя разпоредбите в закона.