Каракачанов: От 200 до 1500 лв. глоба за носене на бурка
Законопроект за носенето на облекло, прикриващо или скриващо лицето, добил популярност като закона за бурките, бе представен от съпредседателя на Патриотичния фронт и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов.
„От години наблюдаваме в България опитите на определени външни фактори, чужди държави, фондации и всякакви други организации, да разделят българското общество, налагайки с финансови средства едно нетрадиционно облекло за българските мюсюлмани, чиято цел е разделянето на българското общество. Според Конституцията България е светска държава.
По традициите на исляма в България, никога подобни облекла, които са характерни за страните от Персийския залив или Близкия изток, не са били характерни за мюсюлманите в България”, обясни Каракачанов.
По думите му, този законопроект е своевременна реакция срещу нарастващия радикален екстремизъм и случващото се Европа.
„Законът има 9 члена. Освен като закон, който регламентира какво е облекло, скриващо лицето, сме предложили и промени в Наказателния кодекс. За нарушаването на забраната за носенето на подобно облекло, наказанието е глоба в размер на 200 лева за първо нарушение, а за всяко следващо нарушение до 1500 лева”, поясни още Каракачанов.
Той цитира дословно предложението за нова алинея към чл. 162а, който гласи: „Който чрез използването на заплаха, насилие, принуда или власт, или посредством обещание за даване на материална облага, принуди или склони другиго да носи забранените закона облекла (бурки), се наказва с лишаване от свобода за срок до 3 години и глоба до 5000 лева, както и с обществено порицание”. Лидерът на ВМРО уточни, че когато деянието се извършва по отношение на малолетни или непълнолетни лица, предвиденото наказание е затвор до 5 години и глоба в размер на 10 000 лева.
Каракачанов допълни, че законопроектът вече е депозиран в деловодството на Народното събрание.
Зам.-шефът на ВМРО Искрен Веселинов, който е човекът, работил най-активно по закона, обясни, че традиционните забрадки или шарени кърпи за глава, с които ходят жените, принадлежащи към българите мохамедани, се изключват от обхвата на закона.
Забраната за такова облекло не се прилага ако то се налага по здравословни причини, от професионална необходимост или ако е с временен характер в рамките на спортни, културни или други подобни прояви. Тя не се отнася за домовете на гражаните, както и за официалните места за молитва на съответното верозиповедание.