Кабинетът одобри промените, ограничаващи паралелния износ на лекарства
Правителството одобри промените в Закона за лекарствата, с които държавата ще бори паралелния износ на лекарства.
Със законопроекта се предлага да се изготвя забранителен списък с плащани от държавата лекарства, които няма да могат да бъдат изнасяни в други европейски страни, където се продават по-скъпо, ако има недостиг на нашия пазар.
Списъкът ще се изготвя от Изпълнителната агенция по лекарствата.
Медикаментите в този списък ще могат да се изнасят, само ако ИАЛ не е издала заповед за ограничаване на износа на определеното лекарство. Ако има недостиг на лекарството в страната ИАЛ ще може да забрани изнасянето му.
Агенцията ще трябва да направи електронна система за събиране и анализ на информацията за липсващи от пазара медикаменти, като това трябва да е факт четири месеца след влизането в сила на промените в закона.
Освен това със законопроекта се регламентира лечението с лекарства за състрадателна употреба. Става въпрос за лечение на тежки състояния, които не могат да бъдат лекувани успешно с разрешени за употреба медикаменти. В тези случаи за лечение ще може да се използват и медикаменти, които са все още в процес на клинични проучвания, или такива, за които е подадено заявление за разрешение за употреба, но то все още не е факт. Те няма да бъдат заплащани с публични средства.
Прецизират се правилата по разрешаването на клинични изпитвания и се намалява регулаторната тежест за бизнеса. Въведена е и ясна регламентация за лечебните заведения, които могат да провеждат клинични изпитвания.
Облекчения се правят и по отношение на даренията на лекарствени продукти - сега действащият съгласувателен режим се заменя с уведомителен.
Ще отпадне и изискването при издаване на разрешение за търговия на дребно с лекарства в селища с под 10 000 жители да се прилага издаден от кмета на общината документ за точния брой на жителите.