OffNews.bg

Йово Николов: Надявам се, че има достатъчно механизми Сарафов да не бъде избран за главен прокурор

Надявам се, че има достатъчно механизми Сарафов да не бъде избран за главен прокурор и ще трябва мобилизация на всички органи, които имат отношение към назначаването му. Това коментира журналистът от "Капитал" Йово Николов в интервю за БНР по повод номинацията на и.ф Борислав Сарафов за титуляр на поста.

"Мобилизация означава, че дори и да се спазва буквата на закона, все пак има морални норми, които ние сме загърбили пред последните 30 години и трябва да се спазят, за да върви това общество напред", допълни Николов.

Сарафов беше номиниран за главен прокурор на 10 октомври. Той е единственият кандидат, издигнат от трима членове на прокурорската колегия на заседанието на Пленума на ВСС. Предложението Сарафов да застане начело на прокуратурата беше внесено от Стефан Петров, Светлана Бошнакова и Пламен Найденов. Изслушването на Сарафов и изборът на главен прокурор ще са на 16 януари. Най-малко 13 гласа са необходими, за да има нов обвинител №1 според промените в НПК и Закона за съдебната власт.

В същия ден от "Продължаваме промяната-Демократична България" обявиха, че ще търсят подкрепа от всички "парламентарно представени партии без ДПС-Ново начало на Пеевски", за да сезира Конституционния съд заради номинацията. За внасяне на искането са нужни 48 подписа на депутати, като така процедурата по избор на главен прокурор може да бъде спряна поне до произнасянето на магистратите. Депутатите на коалицията са 39, така им трябват подписите на още 9 народни представители. 

По-късно независимите депутати около почетния председател на ДПС Ахмед Доган (24-ма) заявиха, че ще подкрепят жалбата на "Продължаваме промяната - Демократична България".

Според журналиста Йово Николов няма какво да се случи, така че да не бъде избран Борислав Сарафов.

"Не виждам какво би се случило, така че да не бъде избран номинираният Борислав Сарафов за главен прокурор. Историята показва, че са възможни подобни промени. През 1998 година президентът Стоянов отказа да назначи Бойко Рашков. Сменен беше ВСС и бе избран Никола Филчев. Последиците не бяха добри, защото Филчев се оказа спорна и радикална фигура с основен принос за сегашната ситуация в съдебната система", аргументира мнението си той.

Николов коментира изказването и на прокурор Владимир Николов, председател на Асоциацията на прокурорите, че всички други са виновни за настоящата ситуация, но не и прокурорите.

"Подозрителен съм, когато трудови колективи обясняват ситуацията около себе си и дават или не дават подкрепа за някого. Знаем, че прокуратурата е йерархична структура и хората в нея са зависими от техния началник, така че тези коментари са малко подозрителни", посочи журналистът.

Йово Николов изрази и съмненията си, за договорки в НС и търговия за определени хора, които трябва оглавят регулатори и други институции.

"Това, което съзирам в бързането е, че прокурорската квота във ВСС са близки до един политик. Не може да искаме да имаме правосъдие, когато издигаме за главен прокурор такава спорна фигура", каза той.