Ивайло Калфин в подкаста на OFFNews: Българската политика е като мафиотски филм
„Българската политика не е политика. Това са някакви междуличностни отношения – този се обидил на онзи, друг казал еди-какво си. Това са обичайни практики в мафиотските среди, които гледаме по филмите, показващи колко е отдалечено политическото представителство от интересите на хората.“
Това заяви бившият вицепремиер и министър на външните работи Ивайло Калфин в студиото на OFFNews с водещ Калоян Константинов. Коментарът му е по повод „избиването между главатари“, което се наблюдава последните години: Пеевски срещу Доган, Борисов срещу Цветанов, Доган срещу Местан и т.н.
„Политиците ни живеят в друг свят, с други теми и приоритети от очакването на хората. Затова 70% не гласуваха на последните избори. Парламентът се затваря в един собствен свят и започва да работи. Политическите играчи трябва да се сменят периодично, да не се застояват твърде много на власт. У нас това не е така. Партиите все повече са отделени от идеологията. Има някакви общи приказки: да влезем в еврозоната, да влезем в Шенген. Това не е политика. Политиките са свързани с достъпа до жилища, до здравеопазване, с качеството на живота. Желанието да „изчегърташ“ ГЕРБ или ДПС от парламента също няма как да е идеология. Докато се говори за изчегъртване, няма как нещо да се промени“, допълва той.
Калфин изтъкна, че гражданите са принудени да избират между „едни хора, които не харесвам, и други, на които не вярвам. Във Великобритания и САЩ се състезават идеи. Тук сме с личности“. Той даде пример и с темата за съдебната реформа, която от 30 години насам е все една и съща: общи приказки и празни обещания. Без конкретика и ясна цел, за да могат да разберат хората какво реално предсставлява тя: „Съдебната реформа не става с вуду практики, а с личен пример и нетърпимост към безобразията, когато биват демонстрирани.“
Това води до объркване у избирателите, които не могат да схванат основните политически идеи и нагласи, за да могат да направят добър избор. Калфин дава пример:
„ДПС е многоуважаван партньор в европейския либерален алианс, но ако слезем при техните избиратели – надали тази идеология ги въодушевява особено. БСП пък от доста време се отклони от своите първоначални идеи. Там идеология вече няма. Когато дадена партия няма идейна основа, а цялата власт е съсредоточена в една личност – това е формула за конфликти и евентуален провал. Спомняте си НДСВ как изчезна след оттеглянето на лидера си. Какво ще стане в ГЕРБ, когато Борисов се оттегли някой ден?
В ДПС видяхме, че Доган все още държи юздите, но той сам заложи основите на конфликта в партията си. Преди няколко месеца самият Доган предложи Пеевски за лидерска позиция в ДПС. И изведнъж се буди и осъзнава, че е сбъркал... Нека си признае, че е сгрешил. Но не го прави.“
Бившият вицепремиер от Тройната коалиция коментира и прословутите думи на Ахмед Доган, че той раздавал порциите в държавата:
„Когато бях в правителството на Тройната коалиция, имаше нелош баланс. Точно тогава Доган каза, че той раздава порциите. Но истината е, че всяка една от партиите тогава можеше да каже същото, защото без нито една от тях не можеше да се управлява. Тогава влязохме в ЕС и бяхме много по-значим фактор, отколкото сега. Имахме инициативи за Балканите, Черноморието и Европа. Сега това вече липсва. А липсва, защото няма ясни коалиционни споразумения. Следователно няма как да знаеш какво да очакваш от въпросната коалиция. Това беше основната грешка на ПП и ДБ, че не сключиха ясна коалиционнна рамка за работата си с ГЕРБ. Управление без ясно мнозинство в парламента и без условия е обречено на неуспех.“
Калфин, който напусна БСП преди години и основа партия АБВ заедно с бившия президент Георги Първанов, изтъкна, че в днешно време Столетницата прилича много повече на крайнодясна партия, отколкото на социалистическа такава.
„Любимият образ на Ниновото БСП е Орбан. А той доведе страната си до дъното на ЕС по икономически показатели, където единствено България е под нея. И Гърция, и Румъния ги изпревариха“, коментира той.
Спореде него, отливът на млади кадри и гласоподаватели, които сринаха партията до 5-а позиция в парламента, се дължи - освен на липсата на идеи - и на държанието ѝ като „наследствена секта“. В тази връзка той допълни, че евентуална бъдеща партия на президента Румен Радев не би имала успех, тъй като ще се гради на личност, а не на смислени идеи и политики.
Цялото интервю можете да видите във видеото. Абонирайте се за YouTube канала на OFFNews.