Илхан Кючюк обяснява защо АЛДЕ би изключила ДПС
Евродепутатът Илхан Кючюк от ДПС обясни, че при евентуално изготвяне на европейски закон "Магнитски" се поставя директно въпроса как ще реагира ДПС. Миналата седмица стана ясно, че ДПС е заплашена от изключване от европейската либерална партия АЛДЕ. За това предупреди генералният секретар на АЛДЕ Дидрик де Шетцен в интервю за Euractiv България.
От интервю на Кючюк в предаването "120 минути" на bTV стана ясно, че евролибералите биха обмислили изключване на ДПС заради ролята в партията на санкционирания по закона "Магнитски" Делян Пеевски.
"Лично аз и моите колеги евродепутати сме инициирали писмо, в което питаме тогавашния върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Фредерика Могерини какво е приложното поле на санкциите "Магнитски". Отговорът е бил, че те нямат отношение на европейска територия, защото идват от САЩ. Тези констатации са верни, защото идват от трета страна и нямат пряко приложение върху ЕС, но няма как да не се прави пряка връзка между санкционната полиитика на САЩ и евентуалния бъдещ европейски закон "Магнитски". При евентуално изготвяне на европйески закон Магнитски те поставят директно въпроса как ще реагира ДПС", каза в интервюто зам.-председателят на ДПС и евродепутат Илхан Кючюк.
По-рано четири либерални партии, членуващи в АЛДЕ, изпратиха писмо до ръководството на европейската либерална партия с настояване да вземе отношение към лидерството на санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски.
Българският евродепутат Илхан Кючюк е един от тримата съпредседатели на АЛДЕ, а либералната група в Европарламента "Обнови Европа" подкрепя създаването на европейския закон "Магнитски".
Пеевски беше санкциониран през юни 2021 г. от американската "Служба за контрол на чуждестранните активи" (OFAC) по глобалния закон "Магнитски", която посочва, че той е олигарх, български депутат и медиен магнат и регулярно е участвал в корупция, като си е служил с търговия с влияние и подкупи.
Въпреки санкциите обаче Пеевски беше предложен от почетния председател на ДПС Ахмед Догах за съпредседател на движението, заедно с Джевдет Чакъров. Илхан кючюк посочи, че не е разговарял с Доган защо е решил да предложи Пеевски за съпредседател, но е говорил с много свои колеги, включително и Пеевски, които са обяснили, че идеите били да се направи една силна партия, в която младите хора ще участват в политическия дебат.
"Няколко месеца по-късно обаче резултатът е съвсем различен - вместо модернизъм, който ни се обещаваше, ние получаваме посттоталитарни модели на управление чрез сплашване, чрез подписване на бели листи без да се знае за какво... Има основание да кажем, че ние прекалено дълго мълчахме за неща, които се случваха вътре в партията, но няма да ги разкажа, защото са на партийно ниво", каза евродепутатът.
Той посочи още, че ако призованите да си подадат оставките (Делян Пеевски, Халил Летифов – заместник-председател на ДПС и член на ЦОБ, Станислав Анастасов – заместник-председател на ДПС и член на ЦОБ, Хамид Хамид – заместник-председател на ПГ на ДПС и член на ЦОБ, Ертен Анисова – заместник-председател на ПГ на ДПС, Радослав Ревански – член на ЦОБ"- б.р) не го направят, ще се върви по устава - има вътрешнопартиен дебат, Доган призовава, решението ще бъде политическо.
На въпроса дали новият лидер на ДПС отново ще бъде посочен от Ахмед Доган, Кючюк обяви, че и последните избрани на национални конференции не са били посочени от Доган. По думите му е имало дебат в партията дали в устава да е предвиден специален статут за почетния председател и повечето членове на партията са казали "да".
"Дълбочината на кризата предполага по-силно оперативно участие на Ахмед Доган в ДПС", смята Кючюк.
Той отбеляза, че "не е на дневен ред" дали би поел да е председател на ДПС, ако бъде предложен.
"Текат много спекулации чрез медийните бухалки, основно регионални, че всички действие на Илхан Кючюк били насочени натам. Не, това не стои на дневен ред", уточни той.
Евродепутатът заяви, че неговата битка е за това ДПС да бъде демократична партия.